Chicago’da 29 bin öğretmen grevde

Chicago’da 29 bin öğretmen grevde
Chicago'da öğretmenler grevde
Chicago’da öğretmenler grevde

CHICAGO- Chicago’da eyalet yönetimi ve Öğretmenler Sendikası arasında yaşanan anlaşmazlık üzerine başlatılan grev sürüyor. Öğretmenler haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti.

Chicago Öğretmenler Sendikası (CTU), eyalet yönetiminin saldırısına rağmen bir hafta önce başlattıkları grevi devam ettirmeye kararlı olduklarını kaydetti.

Belirsiz olan sözleşmelerine karşı başlattıkları grevi detaylı bir anlaşma sağlanmadan bırakmayacaklarını belirten öğretmenler, kendi hakları ve öğrencilerinin hakları için mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

CTU Başkanı Karen Lewis, bu durumdan kendilerinin de mutlu olmadığını ancak hakları için mücadele etmeleri gerektiğini ifade etti.

Üyelerinin kendi taleplerini değerlendirmesi için yönetime zaman tanımaları yönünde düşünceleri olduğunu dile getiren Lewis, “Üyelerimiz mutlu değil” dedi.

Sendika yetkililerinin eyalet yönetimiyle yarın yeniden masaya oturacağını kaydeden CTU başkanı, anlaşma sağlanması durumunda Çarşamba günü eğitime başlayacaklarını açıkladı.

Chicago Kamu Okulları’nda (CPS) çalışan 29 bin öğretmen belirsiz olan sözleşmelerinin açıklığa kavuşturulması için bir hafta önce grev başlatmıştı. CPS ile CTU arasındaki anlaşmazlık üzerine grev hala devam ediyor.

Öğretmenler ayrıca, eyalet yönetiminin ilan ettiği bazı eğitim “reformlarının” geri çekilmesini istiyor.

Ancak Eyalet Valisi Rahm Emanuel, öğretmenlerin eğitime başlamaması durumunda yeni kararname ilan ederek grevi bitireceğini ilan etti. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 18 Eylül 2012, Salı 1:01
Kategoriler: Dünya, Haberler