İşgale geçit vermeyeceğiz

İşgale geçit vermeyeceğiz
Hatay halkı, valiliğe tepki gösterdi
Hatay halkı, valiliğe tepki gösterdi

Hatay Valiliği’nin OHAL uygulamaları sürüyor. Hatay halkı ise sokaklara çıkarak yasak kararını ve Suriye’ye dönük saldırı ve işgal politikalarına geçit vermeyeceğini söylüyor.

HATAY- AKP’nin Suriye’ye yönelik saldırgan politikalarına karşı Hatay halkının eylemli tepkileri sürüyor. 1 Eylül’de 10 bin kişiyle sokaklara çıkan Hatay’daki savaş ve işgal karşıtı halk, 16 Eylül günü de sokakları zaptetti, valiliğin yasağına ve polis terörüne boyun eğmedi.

İşçi Partisi’nin “Türkiye-Suriye Kardeşlik Buluşması” adı altında 16 Eylül günü yapmak istediği mitinge, Hatay Valiliği izin vermedi. İP’lilerle polis arasında yaşanan arbede sonucunda İP yetkilileri  mitingi iptal ettiklerini duyurdu ve alandan ayrıldı. İP’in bu tutumuna rağmen bu kez Hataylılar sokağa çıktı ve valiliğin yasak kararına tepki gösterdi. Binlerce kişi, Doğuş Okulları’nın önünde toplandı. Polis, toplanan halka gaz bombalarıyla saldırdı.

HALK ANA CADDEYİ TRAFİĞE KAPATTI

Bunun üzerine kent merkezinde başlayan çatışmalar, Armutlu ve Sümerler mahallelerine yayıldı. Mahallelerde gençler yollara barikatlar kurarak ateşe verdi. Çatışmalar boyunca çok sayıda kişi gözaltına alındı, yaralananlar oldu.

Saatler süren sokak direnişinin ardından, kitle Uğur Mumcu Meydanı’nı Gündüz Caddesi’ne bağlayan yolu trafiğe kapattı, “Gözaltılar serbest bırakılsın” sloganı ve talebiyle eylemi sürdürdü. Gece saat 01.30’a kadar süren eylem, gözaltıların serbest bırakılması ve Suriye’de Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu adına Eylem Mansuroğlu’nun kitleye yaptığı açıklamanın ardından sonlandırıldı.

SON 20 YILIN EN BÜYÜK DİRENİŞİ

Eylemi gazetemize değerlendiren Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) PM üyesi ve Hatay yöneticisi Meriç Solmaz, Hatay halkının içinde büyüyen öfkeye dikkat çekti. İP’in haftalardır “Suriye ile barış Kürtlerle savaş” siyaseti yürrüttüğünü belirten Solmaz, “İşçi Partisinin bu politikası halkların eşitliği ve kardeşliği mücadelesini zayıflatan; aynı zamanda gerek emperyalistler gerekse onların kuklası yerli işbirlikçilere karşı halkların birlikte mücadele etmelerini engelleyen, daha da vahimi Kürt ve Arap halklarını karşı karşıya getiren oldukça tehlikeli bir politikadır. ESP olarak bu tehlikenin en başından beri farkındayız” dedi.

“Hatay’da mücadele yürüten devrimci-demokrat ve ilerici kurumlar olarak; Suriye’deki gelişmelere, emperyalist müdahale ve savaşa karşı, yanı sıra bölge halklarının kardeşliği temalı bir bakış açısıyla müdahil olmaya çalıştık” diyen Solmaz, Suriye’de Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu’nun çalışmalarına dikkat çekti. 1 Eylül mitinginden sonra kent valisinin Başbakan Erdoğan tarafından apar topar Ankara’ya çağrıldığını hatırlatan Solmaz, bu görüşmeden sonra kentte yasakların ve OHAL uygulamalarının başladığını, ancak ESP İl Örgütü olarak yasakları dinlemeyerek sokağa çıktıklarını belirtti.

SONRASINI AKP VE YASAKÇI VALİ DÜŞÜNSÜN

16 Eylül’deki sokak direnişine dikkat çeken Solmaz şunları ifade etti: “16 Eylül’de eylem saati geldiğinde, polisin saldırması ve kısa süre yaşanan arbedenin hemen ardında, İşçi Partisi Maksim Parkı’nda yaptığı basın açıklamasıyla apar topar eylemi bitirdi. Fakat kararlı biçimde eyleme katılmaya gelen binler, İP gibi hemen pes etme niyetinde, evlerine çekilme derdinde değildi. O andan itibaren halkın öfkesi sokakları zapt etti. ESP üye ve yöneticileri olarak, Suriye’de Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu bileşenleriyle birlikte halkla birlikte polisin gazlı, joplu saldırısına karşı direnme hakkımızı kullandık.

16 Eylül eylemine polisin saldırısı, valinin yasağına karşı halkın birikmiş haklı öfkesi tepkisini net biçimde açığa çıkarttı. Antakya sokakları neredeyse son yirmi yılın en kitlesel ve şiddetli halk direnişine tanıklık etti. Suriye meselesinde artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Çünkü halk, kendinde saklı ama farkında olmadığı gücü kendi gözleriyle gördü. Bundan sonrasını, AKP ve onun yasakçı valisi düşünsün.”

ESP: HATAY’DA FİİLİ SIKIYÖNETİME SON

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi, Hatay’daki fiili sıkıyönetim uygulamalarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. ESP, “AKP iktidarı, Suriye’de izlediği saldırgan politikayı ülke içine taşıyor. AKP’nin Suriye’de izlediği saldırgan politikaya karşı çıkan herkes saldırı menziline yerleştiriliyor” dedi.

AKP Hükümeti’nin Suriye’de katliam yapan, sabotaj ve paramiliter faaliyet yürüten “Hür Suriye Ordusu”na yönelik desteğine dikkat çeken ESP, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “AKP, Türkiye’de Esad’ı aratmayacak uygulamalara imza atıyor. Bir yandan Esad’ı zulüm yapmakla eleştirirken diğer yandan Esad’ı aratmayacak bir zülüm politikasını devreye sokuyor. Alevilerin demokratik taleplerini karşılamak bir yana Alevi halkımızın oturduğu evleri işaretliyor, Alevilere saldıranların suçsuz olduğu gerekçesiyle soruşturmadan muaf tutuyor. Sivas katliamı davasında olduğu gibi katliamcıları zaman aşımı ile aklıyor. Halklarımızı gerici bir iç savaşla tehdit ediyor.”

ESP, Hatay halkına uygulanan şiddeti protesto ederek, “AKP Hatay halkına karşı, Alevilere karşı hasmane tutumundan vazgeçmelidir. Hatay’da uygulanan fiili sıkıyönetime son vermelidir” dedi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 22 Eylül 2012, Cumartesi 19:44
Kategoriler: Haberler, Politika