Bozkırın Tezenesi’ni halk uğurladı

Bozkırın Tezenesi’ni halk uğurladı
"Bozkırın Tezenesi"ni halk uğurladı
“Bozkırın Tezenesi”ni halk uğurladı

KIRŞEHİR- Süleyman Demirel’in vermek istediği “Devlet sanatçısı” ünvanını “Ben halk sanatçısıyım diyerek reddeden “Bozkırın Tezenesi”, abdal geleneğinin son temsilcisi Neşat Ertaş’ın son isteği, türkülerinin özüne, aslına uygun olarak korunması oldu ve “Halk sanatçısıyım, halk tarafından uğurlanmak istiyorum” dedi. Usta ozanı, “Gönül Dağ”ına yolculuğunda yalnız bırakmayan on binler, “Biz onu çok sevdik” dedi.

Sabah saatlerinden itibaren Kırşehir’in tüm cadde ve sokaklarında Neşat Ertaş’ın sevilen türküleri çalındı. Esnaflar camlarına ustanın fotoğraflarını astı, kent yasa büründü.

Ustayı son yolculuğuna uğurlamak için Ahi Evran Camii’nde toplanan halk, birkaç kapıdan üstleri aranarak camiye girebildi. Büyük halk ozanının cenazesini, Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla siyasal ranta çeviren devlet yetkililerine ise halk, “Halk onu bağrına bastı ama onu desteklemesi gereken büyükler desteklemedi. Hayatta kalmak için ülkesini terk etti, yıllarca Almanya’da yaşadı, düğünlerde göbek attırdı. Ama onun hiç zoruna gitmedi” sözleriyle tepki gösterdi.

Ertaş’ın tabutunun üzerindeki “Kırşehir Belediyesi” yazısı ve üzerine örtülen örtü de tepkilere neden oldu. Tepki, “AKP belediyesi ustanın tabutunu dahi reklam panosu olarak kullandı” sözleriyle dile getirildi. Ertaş ailesi devlet töreni tekliflerini de reddetti. Ertaş’ın cenazesi halkın omuzlarında Bağbaşı Mezarlığı’na taşınarak, vasiyeti üzerine aynı zamanda hocası olan babası Muharrem Ertaş’ın ayaklarının dibine defnedildi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 27 Eylül 2012, Perşembe 16:54
Kategoriler: Güncel, Haberler, Kültür-Sanat