Özgür Radyo yeni döneme hazır

Özgür Radyo yeni döneme hazır

İSTANBUL- Özgür Radyo’da yeni yayın dönemi 1 Ekim’de başlıyor. Özgür Radyo’nun Konuşan Sayfalar, Farklı Ses Farklı Yorum, Emekçinin Gündemi, Yedi Yelken gibi klasikleşmiş programlarınıN yanı sıra Cadının Bohçası, Ekoloji Gündemi, Sarı Zamanlar gibi yeni programlar, 95.1 frekansında dinleyicilerle buluşacak.

Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Nadiye Gürbüz, yeni yayın dönemi öncesinde ETHA’ya bilgi verdi.

“Bu yıl da çok farklı kesimlerin kendilerini bulabilecekleri bir yayın politikası oluşturmaya çalıştıklarını” belirten Gürbüz, “Yok sayılan, görülmeyen, varlıkları kimlikleri inkar edilen bir çok kesimin kendilerini bulabileceği programlardan oluşan yayın içeriği hazırladık. Hemen hemen belirlediğimiz, hedeflediğimiz programları, 1 Ekim’den itibaren dinleyicilerimizle buluşturacağız” dedi.

KÜRTÇE PROGRAM VAR

Bu yayın döneminde Kürtçe müziğin yanı sıra Kürtçe sunumlu müzik programına yayın akışında yer verdiklerini anlatan Gürbüz, şöyle konuştu: “Bu programlardan birini İbrahim Rojhilat yapacak. Kürtçe’nin iki lehçesinde olacak. Bu tür programların hem yok sayılanlara kendilerini var edebilecekleri alanlar açtığını düşünüyoruz. Ayrıca insanların günlük yaşamda da Kürt dilini daha rahat, daha anlaşılır, daha zengin kelimelerle kullanmalarını sağlayacak bir yayın olacağını düşünüyoruz” dedi.

CADININ BOHÇASI ÖZGÜR RADYO’DA

Türkiye’de yok sayılan kesimlerden LGBT bireylere yönelik nefret cinayetlerine dikkat çeken ve homofobik-transfobik anlayışlarla cesaretle yüzleşecek bir programı da dinleyicilerle buluşturacaklarının müjdesini veren Gürbüz, “Uzun süredir ‘Cadının Bohçası’ adıyla tiyatro yapan Esmeray, aynı adla yapacağı programla Özgür Radyo’da olacak” diye konuştu.

Nadiye Gürbüz, Özgür Radyo klasikleri olan Konuşan Sayfalar, Farklı Ses Farklı Yorum, Yedi Yelken, Gönül Aynası, Lilith’ten Bugüne, Emekçinin Gündemi gibi programların bu yıl da devam edeceğini anımsattı, “Özellikle Türkiye’de yaşanan güncel gelişmeleri aktarabileceğimiz, gerçekleri anlatabileceğimiz programlarımız olacak. Çünkü bir çok gerçek burjuva medya tarafından gizleniyor, yok sayılıyor, görülmüyor. O nedenle de bunları yansıtacağımız bir çok programımız var” dedi.

Karadeniz müziği ve kültürünün yer alacağı programla, bütün dillerin korunması gerektiği mesajı vereceklerini vurgulayan Gürbüz, her zaman olduğu gibi bu yıl da halk ve protest müziğin yanı sıra rock müzikten caza kadar çok çeşitli bir yelpazede müzik yayını yapacaklarını duyurdu. Gürbüz, Rumca şarkıların yer aldığı Karşı Kıyıdan Esintiler programının da bu yayın döneminde dinleyici ile buluşacağını hatırlattı.

ANA HABER BÜLTENİ SAAT 19.00’DA

Gürbüz’ün verdiği bilgiye göre, bu yayın döneminde ana haber bülteni saat 19.00’da yayınlanacak. Son haber bülteni ise saat 23.00’de.

HDK EKOLOJİ GÜNDEMİ’YLE ÖZGÜR RADYO’DA

HDK’nin katkılarıyla Ekoloji Gündemi’nin de bu yayın döneminin yeni programlarından olduğunu belirten Gürbüz, “Bu dönem en önemli programlarımızdan biri, Ekoloji Gündemi. Çünkü hem enerji santralleri adı altında doğanın katledilmesi söz konusu hem de kentsel dönüşüm adı altında emekçilerin yaşadığı mahalleler yok edilmek isteniyor. Ekoloji Gündemi’nde bu konulara yer vereceğiz. Ayrıca çözüm önerilerini de sunacağız” diye konuştu.

Gürbüz, yıllardır “farklı ses farklı yorum” sloganıyla yayın yaptıklarını hatırlatarak, “Yeni yayın döneminde de bu ilkelerimize uygun bir biçimde hem yeni programlarımız hem de eski programlarımızı devam ettireceğiz” dedi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 28 Eylül 2012, Cuma 11:37
Kategoriler: Güncel, Haberler