Seçmeli dersler dilekçesinde ‘Kürtçe’ dersinin adı bile yok

Seçmeli dersler dilekçesinde ‘Kürtçe’ dersinin adı bile yok
Anadilde eğitim her insanın hakkıdır
Anadilde eğitim her insanın hakkıdır

ANKARA- BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan seçmeli dersler dilekçesinde, ‘Kürtçe’ dersinin adının olmadığını, devletin düzenlemeyi korsan şekilde yaptığını söyledi. MEB’in sitesindeki seçmeli dersler dilekçesinde, ‘Kürtçe’ dersinin adının olmadığını, devletin düzenlemeyi korsan bir şekilde yaptığını belirten BDP’li Kurt, “Bakanlık ‘yaşayan diller’ yerine ‘öldüremediğimiz diller’ demeliydi” dedi.


Seçmeli dersler dilekçesinde; Kürtçe ile beraber en az 5 dil olduğunu, sınıf kurulabilmesi için her dilden 10 öğrencinin dersi seçmesi gerektiğini belirten Kurt, “Devlet bu düzenlemeyi korsan şekilde yaptı. Kürt ve Kürtçe ibarelerini kullanmamak için devlet kendi resmi televizyonunda da korsan yayıncılık yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bugün benzer bir uygulamayı Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden sürdürmektedir” şeklinde konuştu.


KURT: SAMİMİ DEĞİL


“MEB’in seçmeli ders başlığı, ‘Yaşayan dil ve lehçeler’ yerine, ‘100 yıldır öldürmeye çalıştığımız ama öldüremediğimiz dil ve lehçeler’ olmalıydı” diyen Kurt, “Dolambaçlı ve korsan bir yaklaşımla 90 yıldır inkâr edilen, yok olması için çaba sarf edilen bir dili yaşatmak söz konusu olamaz, samimi değildir. Hükümet gerçekten gasp edilen bir hakkın iadesini sağlamak istiyorsa, bir yol haritası oluşturmalıdır. Tüm üniversitelerde Kürtçe öğretmenliği ve Kürt dili ve Edebiyatı bölümleri açılmalıdır” şeklinde konuştu.


Adil Kurt, Kürtçe kitapların dağıtımında dağıtım şirketlerinin gönülsüz davrandığına dikkatçekerek, dağıtımın teşvik edilmesi gerektiğini, Kürtçe yayıncılık yapan yayınevlerinin de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Kurt, İstanbul ve Diyarbakır’da Kurulu bulunan Kürt Enstitülerinin de resmi statüye kavuşturulması gerektiğinin altını çizerek, “Ülkemizde kurulu bulunan 2 Kürt Enstitüsü vardır. Birisinin kurucuları arasında Musa Anter de bulunuyor. 90’lı yılların başında kurulan ve talep edildiği halde resmi statüleri tanınmayan bu enstitülerin talebi karşılanmalı. Resmi statüleri verilmelidir” dedi.


‘BİR DİLİ, DİN KARŞITI GÖSTERMEK AHLAKİ DEĞİL’


Kürtçe dersi yerine, İslam peygamberi Muhammed’in hayatı ve Kuran-ı Kerim derslerinin seçildiği yönünde haberler yapıldığını vurgulayan Kurt, bu haberlerin basın ahlak ilkeleriyle bağdaşmadığını ifade etti. Kurt, şunları söyledi: “Kürtçe dersinin talep edilmediği bilgisi kamuoyunda empoze ediliyor. Sanki Kürtçe konuşan Hz. Muhammed ve Kuran- Kerim okumak istemiyor gibi bir yaklaşım sergileniyor. Bir dili, din karşıtı gibi göstermek ahlaki bir yaklaşım değildir. Kürtçe dersini kaç kişinin seçtiğini öğrenmek için velilere sormayın. Artuklu Üniversitesi’ne kaç kişinin Kürtçe öğretmenlik formasyonu için başvurduğunu dikkate alın.”


‘100 YIL ÖNCEKİ TALEBİ GÜNCELLEYECEĞİM’


Hakkari Milletvekili Kurt sözlerinin devamında Bedüizzaman Saidi Kurdi’nin yaklaşık olarak yüz yıl önce dönemin Osmanlı Sultanı’na hitaben kaleme aldığı Kürtçe eğitim veren üniversitelerin kurulmasına ilişkin talebi güncelleyeceğini söyledi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 28 Eylül 2012, Cuma 18:03
Kategoriler: Haberler, Politika