Kadıköy’de Tuncel’e destek

Kadıköy’de Tuncel’e destek
HDK, Sebahat Tuncel'le dayanışma eylemi yaptı
HDK, 22 Eylül’de de Taksim’de eylem yapmıştı. (Foto:ETHA)

İSTANBUL- Halkların Demokratik Kongresi Kadıköy İlçe Meclisi, hakkında 8 yıl 9 ay hapis cezası verilen milletvekili Sebahat Tuncel’e destek için basın açıklaması yaptı. 28 Eylül günü akşam saatlerinde basın açıklamasının yapıldığı Altıyol, polis ablukasındaydı.

Basın açıklamasını okuyan HDK Genel Meclis üyesi Aysel Güzel, “Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında verilen bu karar, yargının halk iradesine vurduğu bir darbedir” dedi. Kararın Başbakan Erdoğan’ın “Yargıya söyledik, gereğini yapacak” sözlerinin hemen arkasından geldiğine dikkat çeken Güzel, “Mahkemenin bu kararı aynı zamanda halkların barış ve eşitlik taleplerine yargı-hükümet işbirliği ile vurulan bir darbedir” şeklinde konuştu. Güzel, “AKP Meclis’in açılışına hazırlık yapıyor. Art arda fezlekeler, kararlar hazırlıyor. BDP-Blok vekillerini düşürmek, vekilleri cezaevlerine tıkmak, barış için uğraşan, çabalayan herkesin sesini kesmek için uğraşıyor” diye konuştu.

Hükümetin politikalarının çözüm üretmediğini vurgulayan Güzel, “Türkiye’nin tüm demokrasi ve barış güçlerine, emekçilerine, demokratlarına, aydınlarına, sanatçılarına, vicdan sahibi insanlarına sesleniyoruz: Gelin birlikte bu gidişe ‘Dur’ diyelim. Daha fazla kan dökülmesini engelleyelim. Halkların birbirine düşman edilmesine göz yummayalım” dedi. AKP ve CHP’ye enerjilerini demokratikleşmek için kullanma çağrısı yapan Güzel, “Sebahat Tuncel’i cezaevine kapatarak Kürt sorununda bir çözüm sağlayacağını uman anlayışlara sesleniyoruz: On binlerce tutuklu, hükümlü, baskı ve zulüm bu sorunda sizin istediğiniz sonuçları dün üretmedi, yarın da üretmeyecek. Gelin, insanca ve eşit koşullarda yaşamak isteyenlerin uzattığı eli tutun” dedi.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 29 Eylül 2012, Cumartesi 12:35
Kategoriler: Haberler, Politika