Türkçe öğretiliyor ya, yeter!

Türkçe öğretiliyor ya, yeter!
Kürtler, Almanya’da da anadilde eğitim mücadelesi veriyor.

BERLİN – YEK-KOM’un, 17 Ağustos’ta Almanya’nın 16 eyalet meclisine anadilde eğitim için bulunduğu başvurulara yanıtlar gelmeye başladı.

Almanya’da yaşayan Kürtler 16 eyalet yönetiminden  “Anadilde eğitim, meslek seçimi, aile içi şiddet ve kötü bağımlılıklar konusunda devlet destekli seminerler almak istiyoruz” talebinde bulundu. Bu talebe 6 eyalet yazılı yanıt verdi. ANF’den Perwer Yaş’ın haberine göre bazı eyaletler “Kürtler, Türkçe ve Arapça biliyor, buna gerek yok ve Türkçe eğitim veren okullar zaten var” yanıtıyla, Kürt göçmenlerin talebini incelemeden reddetti.

Habere göre, Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu (YEK-KOM) 17 Ağustos’ta Kürtlerin de hükümetin entegrasyon programlarından yararlanması için ülkedeki 16 eyaletin meclislerine başvuruda bulundu. Bu başvuruda; “Başta meslek seçimine ilişkin seminerler olmak üzere Almanya’daki Kürtlerin uyumunu güçlendirecek temelde hükümetten Kürtçe bilgilendirme etkinliklerinin 4 başlıkta organize edilmesi talep edildi: ‘1-Veli-öğrenci-okul-öğretmen ilişkisi çerçevesinde eğitim sistemi. 2- Meslek eğitim perspektifi. 3- Kadın-Erkek eşitliği, aile içi şiddet ve bunun önlenmesi. 4- Kötü bağımlılıklar.’”

16 ülkeden sadece 6’sının cevap vermesi, diğerlerinin yanıt bile vermemesi Almanya’nın Kürtleri ve Kürt dilini yok sayan yaklaşımını gösteriyor. Almanya eyalet yönetimleri Kürtlere yabancı, Kürtleri Türk devletinin içinde asimilasyona uğramış haliyle tanıyor ve istiyorlar…

6 eyaletten gelen yanıtlarsa birbirinden çok farklı.

ANF’ye ulaşan yazılı yanıtlarda Baden-Würtemberg Eyaleti Meclisi 18 Eylül 2012 tarihli yanıtta talebin eyaletin Uyum Bakanlığı’na gönderildiği ve inceleneceği belirtirken, Saksonya Eyaleti Meclisi ise 13 Eylül 2012 tarihli yazışmasında söz konusu talebin eyaletin İçişleri Bakanlığı’na gönderildiği bildirildi.

Benzer şekilde Saarland Eyaleti Meclisi, 6 Eylül 2012 tarihli cevabında Kürtlerin uyum taleplerinin gündemlerine alacaklarını duyuruyor. Aynı tarihli Bremen Eyaleti Meclisi’nin yanıtında talebin yerine getirilmesi için yasal araştırmanın yapılacağı ve herhangi bir sonuç çıktığında YEK-KOM’un muhakkak bilgilendirileceği ifade ediliyor.

Ülkenin doğusunda yer alan Saksonya-Anhalt Eyaleti Meclisi’nin 12 Eyül 2012 tarihli mektubunda ise Kürtçe uyum çalışma talebi red edilerek şu yanıt verildi: “Eyaletteki göçmen dairesinden aldığımız bilgilere göre buradaki Kürtlerin çoğu Kürtçe bilmiyor, sadece Türkçe ile Arapça biliyor.” Almanya Kürt ulusunu tanımadığı için onlara kendi dillerini öğrenmeye ve bu dillerini kullanmalarını da istemiyor.
Habere göre Berlin Eyalet Meclisi, eyaletlerinde Almanca’nın dışında gerektiğinde Türkçe, Arapça ve Rusça dillerinde bilgiler verildiğini belirtiyor.  Türkçe anadilinin 32 okulda öğretildiğini söyleyen Meclis, “Türk Konsolosluğu da Türkçe ders görülmesini sağlıyor. Eğitim bakanlığımız, Kürtçe ana dil öğretilmesini gerekli görmüyor” diyor. Meclis, anadilde eğitim hakkının Kürt ulusunun da bir hakkı olduğunu yok sayarak Türk devletinin asimilasyonunu onaylıyor. Almanya, Kürtlerin kendi anadillerinde eğitim yapmasını tanımadıkları gibi Kürtleri, asimilasyon politikası izleyen Türk okullarına yönlendiriyor.

Almanya’da 4 eyalette Kürtçe kabul ediliyor. Kuzey Ren Vestfalya, Bremen, Hamburg ve Aşağı Saksonya’da 1500 Kürt çocuğu eğitim görüyor. Ancak 1 milyona yaklaşan Kürtler için bu çok az bir sayı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 29 Eylül 2012, Cumartesi 14:25
Kategoriler: Haberler, Politika