‘Asimilasyon politikalarına alet olmayacağız’

‘Asimilasyon politikalarına alet olmayacağız’

Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Birtek, eğitim kurumlarının asimilasyon merkezi olduğunu belirtti, “Bundan sonra bu politikalara alet olmayacağız” dedi. 4+4+4’ün asimilasyonu yaymak için oluşturulan sinsi bir sistem olduğunu belirten DTK Eş Başkanı Türk ise, Kürtçe konuşma çağrısı yaptı.

Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek
Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek (Foto ETHA)

DİYARBAKIR- Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi, mevcut eğitim sistemi ile asimilasyon politikalarına karşı Diyarbakır Konukevi önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis Üyesi Osman Özçelik, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, KURDİ-DER ve BDP yöneticileri katıldı. “Asimilasyona hayır” pankartının açıldığı eylemde, “Bé ziman jîyan nabe”, “Zimané me rûmeta me ye” sloganları atıldı.

‘Halkı anadilinden koparmak en büyük zulümdür’

Burada açıklama yapan Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, tüm insanlık değer ölçülerine göre halkların anadilleri ile var olduklarını, her halkın anadilinin kendisi için başta gelen ve vazgeçilmez değeri olduğunu belirtti. Birtek, “Bu nedenle bir halkı dilinden kopararak asimile etmek, o halka yapılan en büyük zulümdür. Onun içindir ki asimilasyon insanlık suçu olarak tanımlanır” dedi. Kürtlere her çeşit asimilasyonun uygulandığını vurgulayan Birtek, “Her birey ve halkın kendi anadilde eğitim görme hakkı vardır” dedi.

‘Asimilasyon politikaların reddediyoruz’

Eğitim ve öğretim merkezlerinin başta Kürtler olmak üzere tüm Türkiye halklarının kimliğini ve özgürlüğünü elinden aldığını kaydeden Birtek, “Maalesef biz eğitimciler de bu merkezlerde asimilasyon politikasına alet olmuşuz ve olmaktayız” dedi. Kürt halkı üzerinde amansız şekilde yürütülen asimilasyon politikalarını reddettiklerini vurgulayan Birtek, “Eğitim-Sen Bölge Şubeleri olarak, asimilasyonun insanlık suçu olduğu gerçeğinden hareketle, bundan böyle bu politikalara alet olmayacağımızı belirtiyor, bu asimilasyonist eğitim sistemini reddettiğimizi paylaşıyoruz. İnsanlık değer yargılarına saygılı olan bütün kesimleri de duyarlılığa davet ediyoruz” diye konuştu.

‘4+4+4 asimilasyonu yaymak için oluşturulan bir sistem’

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Ahmet Türk ise, devrimci eğitimcileri yürüttükleri çalışmadan dolayı kutladı. Türk, şunları söyledi: “DTK olarak anadilde eğitimi hak olarak görüyor, sonuna kadar da mücadelesini yürüteceğimizi ifade etmek istiyoruz. Çocuklarımızdan gençlere kadar herkesin beynini yıkamaya dönük bir politika yürütülüyor.”

4+4+4’ün asimilasyonu yaymak için oluşturulmuş sinsi bir sistem olarak tanımlayan Türk, “Eğitim evde başlar. Çalışmalarımızı, toplantılarımızı Kürtçe yapalım” çağrısı yaptı.

DTK Daimi Meclis Üyesi Osman Özçelik, “Dilimiz varlığımız, onurumuzdur. Dilimiz kaybolduğunda kimliğimiz de kaybolur” diyerek, Kürtçenin yaygın bir şekilde konuşulması gerektiğini vurguladı, herkesi duyarlı olmaya çağırdı. (ETHA)

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 30 Eylül 2012, Pazar 16:14
Kategoriler: Emek, Haberler