Diyarbakır’da karnaval havasında müzik festivali

Diyarbakır’da karnaval havasında müzik festivali

Diyarbakır’da her dilden müzik karnavalı devam ediyor. “Sanatın rengi ve sesiyle özgürlüğe yürüyoruz” şiarıyla Diyarbakır’da düzenlenen 1. Amed Müzik Festivali’nin 3. gününde de büyük coşku vardı.

DİYARBAKIR- Diyarbakır’da Büyükşehir, Kayapınar, Yenişehir, Bağlar ve Sur belediyeleri tarafından düzenlenen 1. Amed Müzik Festivali Cegerxwin Kültür Merkezi’ndeki salon etkinliği ve Parkorman’da gerçekleştirilen konserle devam etti.

3. günün ilk etkinliği Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Burada Dicle Fırat Kültür Merkezi bünyesinde çalışma yürüten kadın korusu ve Yusuf Roman sahne aldı. Yalda Abbasi ve Mohsen Mizazade, İran hükümeti tarafından yurtdışına çıkışlarına izin verilmediğinden dolayı etkinliğe katılamadı. Sahneye yöresel kıyafetleriyle çıkan kadın korusu, seslendirdikleri Kürtçe ezgilerle dinleyicileri tarihi bir yolculuğa çıkardı. Ardından sahneye çıkan Yusuf Roman, Diyarbakır’da düzenlenen bu büyük festivale katılmaktan onur duyduğunu belirterek, ezgilerini seslendirdi.

Festival, akşam Parkorman’da verilen konser ile devam etti. Konserde sahneye ilk olarak “Hep beraber barışı haykıralım” diyerek Koma Jiyara çıktı. Koma Jiyara, Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenleri anarak ezgilerini seslendirdi. Program sunucuları “Çocuklar vurulmasın, uçurtmalarını özgürce uçursun” diyerek, askeri mühimmat patlaması sonucu yaşamını yitiren Ceylan Önkol’un ölüm yıl dönümü olduğunu ifade etmesiyle kitle uzun süre “Şehid namirin” sloganı attı.

Adana MKM bünyesinde çalışma yürüten Newayen Ro adlı müzik grup, Çatak’taki toplu mezarda cenazesi bulunan Hogır’a ait “Dirok” parçasıyla sahneye çıktı. “Benim meskenim dağlardır” ezgisine alanda bulunan binlerce kişi de eşlik etti. Daha sonra sahneye çıkan Adil Bêrtî’nin şarkılarının eşliğinde halaylar çekildi.

“Ağla sevgili ülkem” adlı parçayı seslendirerek sahneye çıkan İlkay Akkaya ise alanda bulunanlar tarafından dakikalarca alkışlandı. Roboskî’de yaşanan katliama dikkat çeken Akkaya, ardından Roboskî Katliamı üzerine seslendirdiği “Vay Daye” parçası alanda duygulu anlar yaşandı. Akkaya konserini “Çav Bella” parçasıyla sonlandırdı. Gecede son olarak Kürdistan Federe Bölgesi’nin Duhok kentinden gelen Çopi’nin seslendirdiği ezgiler ile festival gece geç saatlere kadar devam etti. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 30 Eylül 2012, Pazar 21:33
Kategoriler: Haberler, Kültür-Sanat