ESP kongresinden Türk halkına çağrı

ESP kongresinden Türk halkına çağrı

ESP Kongresi’nde Kürtçe konuşan Yıldız, Türk halkını savaşa “hayır” demeye çağırdı.

ESP Diyarbakır yönetisi Hayati Yıldız
ESP Diyarbakır yönetisi Hayati Yıldız (Foto ETHA)

ANKARA- Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin Ankara’da devam eden kongresinde ESP Kürt illeri adına Kürtçe konuşan Diyarbakır il örgütü yöneticisi Hayati Yıldız, Türk halkını savaşa “hayır” demeye çağırdı.

Şemdinli ve Batı Kürdistan’da yaşanan gelişmelerin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Yıldız, “AKP Hükümeti, halkımızın bu iradesi karşısında çözümsüzlük ve kirli saldırılar dışında başka bir politika geliştirememektedir” dedi.

Kürt halkına imha ve inkardan başka bir şey dayatılmadığını belirten Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu saldırganlığa, inkar ve imhaya karşı Türkiye cephesinden ‘Barış için Kürt halkının talepleri tanınmalıdır’ talebi ile Türk işçi ve emekçilerinin sokaklara çıkmasını ve ‘Bu kirli savaşta ölecek evladımız yok’ demesini sağlayabilirsek sömürgeci Türk devletini en zayıf noktasından vurmuş olacağız. Türkiyeli devrimciler, sosyalistler ve ilericiler üzerlerine düşen bu tarihi sorumluluğu bilinciyle hareket etmelidirler. Barış analarının barış çığlıkları, asker analarımızın ‘artık yeter, bu savaş bitsin, çocuklarımız ölmesin, anaların yüreği yanmasın çığlığı ile buluşmalıdır.”

HDK’nın ortak mücadeleyi büyütmek için iyi bir araç olduğuna dikkat çeken Yıldız, “Bölgemizde HDK gerçek kimliğine ve amacına uygun çalışmasına başlamış denilemez. Bu konudaki eksiklikleri gidererek, HDK’yı halkların birleşik mücadelesi ve ortak örgütlülüğü haline getirmeli, görev ve sorumluluğunu yerine getirme adımlarını güçlendirmeliyiz” diye konuştu.

BDP İstanbul Milletvekili ve HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel’e verilen cezaya tepki gösteren Yıldız, “Halkımızın vekilinin oyanında olduğumuzu ve bu saldırıların, kadınlarımızın haklı ve onurlu mücadelelerinden asla vazgeçirmeyeceğini, isyanını daha da büyüteceğini belirtmek istiyoruz” dedi. (ETHA)

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 30 Eylül 2012, Pazar 16:25
Kategoriler: Güncel, Haberler, Politika