Payımıza düşen mavilik için…

Payımıza düşen mavilik için…

payımıza düşen mavilik için...Ormanda hayat hep aynı şekilde sürer. En güzel güneş ormanlarını yakalamak için ağaçlar birbiriyle yarışır. En uzun ağaç kazanır. Ve ben ormanın zemininde bir taze çiçeğim. Eğer ormandaki hayvanların ayakları altında ezilmezsem ya da öğle yemeği olmazsam ceylanlara şanslıyım demektir.

Ağaçlar en güzel güneş ışığını yakalayıp zemine inmelerine izin vermediğinden benim işim daha da zor oluyor. Bazen bütün gün güneşe kavuşacağım anı hayal ediyorum. Günde sadece bir anlık da olsa güneşi görebilmek için nasıl da sabırsızlanıyorum.

Zamanı yaklaştı. Güneş yavaş yavaş tepeden ayrılıp batıya doğru yükseliyor. Yukarıdaki yaprakların arasından göz kırptığını görebiliyorum. Bütün gövdemi ve yapraklarımı güneşe çevirdim. Şimdi içim ısındı. Küçücük sırmalar yapraklarımı okşarken, gülümsüyorum.

İşte biz kadınlar da ormandaki çiçekler gibiyiz. Ağaçlardaki büyüme hırsı bizde olmadığından ya da, binlerce yıldır büyümememiz izin verilmediğinden bodur kalmış boyumuz. Hep ezilmiş, koparılmış, ışıksız bırakılmışız. Her zaman bir erkeğin gölgesi altında yaşamamıza izin verildi.

Biz de bir gün güneşe kavuşabilmenin ve gölgeden bağımsız yaşayabilmenin hayaliyle yaşadık. Hayatta kalmak bizim için hep savaşmak anlamına geldi. Yüzlercemiz, belki de binlercemiz çiçek açamadan dünyaya gözlerimizi yumduk. Ve bunun farkına hiçbirimiz varmıyor, gerçeği göremiyorduk.

Şimdi durum değişti. Kadınlar susmuyor. Yitip giderken namlunun ucundaki bedenleri, bize ışık tutuyor. Sesleri çığlık olup kulaklarımızda yankıyor.

Bize düşen o ışığı yakalamak. Daha ileriye daha da ileriye, herkesin görebileceği, kimsenin görmezden gelemeyeceği dağın zirvesine taşımaktır. Artık ne ormanın dibinde, ne de gölgeler arkasında yaşamak istiyoruz. Bu gökyüzü hepimize eşit bakıyorsa biz de payımıza düşen maviliği almak için başkaldırıyoruz.

Antakya’dan Nesli

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 1 Ekim 2012, Pazartesi 13:44
Kategoriler: Haberler, Sizlerden