Young Struggle 3. Kongresi’ni topladı

Young Struggle 3. Kongresi’ni topladı
Young Struggle 3. Kongresi’ni topladı
Young Struggle, çalışmaları üzerine tartışma yürüttü

ULM- Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde faaliyet yürüten gençlik örgütü Young Struggle (YS) 3. Kongresini topladı. Almanya’nın Ulm kentinde 29 Eylül günü yapılan kongreyeye, Almanya,  Fransa, İsviçre, Avusturya, Hollanda ve Belçika’dan gençler katıdı. Kongre devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenler için saygı duruşu ile başladı. Komünist önderlerin posterlerinin yanısıra, sosyalizm mücadelesinde şehit düşen genç kadın devrimci Yasemin Çiftçi’nin resmi de salona asıldı. Yapılan saygı duruşundan sonra kongreyi yönetecek bir divan seçildi.

Faaliyet raporu, genç kadın çalışması ve çalışma tarzı konulu gündemlerin tartışıldığı kongreye, İngiltere’den YS delegelerin katılmaması eleştiri konusu yapıldı.

YS’in eski yönetimi adına bir delege, son 12 ayın faaliyet raporunu sundu. Faaliyet raporunda Deniz K.’ın özgürlüğü için yapılan kampanyaya geniş yer ayrıldı. Geçmiş kongrede alınan kararların uygulanma düzeyleri üzerine yapılan tartışmalarda, YS merkezinin daha işlevsel bir konuma kavuşturulması kararı alındı.

Faaliyet Raporunun sonunda Kızıl Antifa’nın kongreye yolladığı mesaj okundu. Kongreden sonra tüm devrimci tutsaklara ve Deniz K’a özel mesaj yazma kararlaştırıldı.

YS içinde sürdürülen genç kadı çalışmasına dair raporda, çalışmaların sadece 8 Mart ve 25 Kasım gibi takvimsel etkinliklerle sınırlanmaması doğru bulundu. Tersine kadın mücadelesini günlük mücadelesinin bir parçası haline getirilmesi kabul edildi. YS kamplarında da erkek atölyelerin yapılması kararlaştırıldı.

Örgütsel durumun ve gelişim perspektifleri üzerine yapılan tartışmanın ardından, YS’in yerellerdeki örgütsel yapılanmasının güçlendirmesi gerektiği öne çıkartıldı. Kitleye direk gitme yerine giderek daha fazla sosyal medya ve internet üzerine bir çalışma yapıldığı eleştiri konusu oldu. Özellikle okullarda ve açık alanlarda yeni eylemler yapılması gerektiği belirtildi. Eğitim çalışmalarının önemine vurgu yapıldı. Yapılan tartışmaların sonunda yeni YS yönetimi seçildi. Yeni yönetime Fransa, Belçika, Almanya, İsviçre’den  5 asıl ve 2 yedek genç seçildi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 2 Ekim 2012, Salı 10:42
Kategoriler: Dünya, Haberler