Kışanak: Demokratik vicdan ayağa kalkmalı

Kışanak: Demokratik vicdan ayağa kalkmalı
Kışanak: Demokratik vicdan ayağa
Kışanak: Demokratik vicdan ayağa (Foto: ETHA)

İSTANBUL- Kürt siyasetçilerin yargılandığı KCK İstanbul davasına Silivri Adliyesi’nde devam ediyor. Öğle arasında BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak ve TUAD üyeleri, açıklama yaparak, hapishanelerde sürdürülen açlık grevine dikkat çekti.

BDP Eş Genel Başkanı Kışanak, Silivri hapishanesi’ndeki açlık grevindeki tutsakların tek kişilik hücrelere alındığını, sıvı ihtiyaçlarının karşılamalarının engellediğini belirterek, “Adeta erken ölüme zemin hazırlanıyor. ‘Ya öleceksiniz ya da direnişten vazgeçeceksiniz’ dayatmasında bulunuluyor” dedi. Yaşam hakkının bu şekilde ihlal edilmek istendiğine dikkat çeken Kışanak, “Sorumlular akıllarını başlarına alsınlar. Eğer böyle davranmaya devam ederlerse, ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

KIŞANAK: TALEPLER KARŞILANMALI

Tüm hapishanelerde bugün itibariyle 300’ü aşkın tutsakların açlık grevinde olduğunu belirten Kışanak, “Herkesin çözüme ve barışa ihtiyacı var. Bu insanlar çözüm ve barış için ellerindeki tek mücadele araçlarını, bedenlerini ortaya koydular. Talepleri çok net ve insani. Türkiye demokrasisini güçlendirecek talepler. Herkes bu taleplere sahip çıkmalı. Demokratik vicdan ayağa kalkmalı. Hükümetin barış konusunda niyeti varsa, bu talepler karşılanmalı” dedi.

Taleplerden biri anadil önündeki engellerin kaldırılması olduğunu hatırlatan Kışanak, “Anayasa komsiyonunun gündeminde anadil var. Eğer demokrasiden yanaysanız anadil önündeki yasakları kaldırın. Bu adım barışın önünü açar. Bu adım müzakere ve diyalog için güven artırıcı bir adım. Barışın ön koşulu demokrasidir” değerlendirmesinde bulundu.

Tutsakların bir diğer talebinin Abdullah Öcalan’ın özgürlüğe kavuşturulması olduğunu belirten Kışanak, “Öcalan’ın rolünü oynayabilmesi için özgürlüğüne kavuşturulması şarttır. Herkes Öcalan’ın Kürt sorununun çözümünde kilit bir rol oynadığını söylüyor. Ama artık bu konuda somut bir adım atılmalı. Hükümet belirsiz açıklamaları terketmeli ve çözüm projesi hayata geçirilmeli.

Son olarak Meclis’te kabul edilen tezkereye dikkat çeken Kışanak, “Tezkerenin bölgesel savaşa hazırlık anlamına geldiğini belirtti. Türkiye AKP eliyle bölgesel savaşa çekiliyor” dedi.

Tutuklu Aileleri Dayanışma Derneği (TUAD) İstanbul Şubesi adına açıklama yapana Nurettin Haliç de, tutsakların talepleri karşılaşıncaya kadar eylemlerini devam etmekte kararlı olduklarını belirtti, “Bu süre içinde gelişecek tüm olayların, yaşanacak tüm hastalıkların sorumlusu AKP hükümeti ve onun kirli politikalarıdır” dedi. Haliç, tüm kamuoyu tarafından tutukluların çığlıklarının duyulmasını istedi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 5 Ekim 2012, Cuma 13:21
Kategoriler: Güncel, Haberler, Politika