HDK: Savaşa karşı durmaya çağırıyoruz

HDK: Savaşa karşı durmaya çağırıyoruz
HDK Amed'de Suriye açıklaması
HDK Amed’de Savaş Tezkeresiyle ilgili açıklama yaptı

AMED- Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Amed Meclisi, AKP Hükümeti’nin Meclis’ten geçirdiği savaş tezkeresi ve Suriye’ye yönelik savaş tehditlerine tepki gösterdi.

Ofis AZC Plaza önünde yapılan eylemde “İçeride ve dışarıda savaş politikalarına son. Bijî biratîya gelan” pankartı açıldı. “Katil ABD Suriye’den defol”, “Bijî biratîya gelan”, “Katil ABD işbirlikçi AKP”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi” sloganlarının atıldığı eylemde, HDK adına Julide Ateş bir açıklama yaptı.

AKP Hükümeti’nin Suriye ile savaşı kızıştırma çabalarının meyvelerini verdiğini belirten Ateş, Akçakale’de 5 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Saldırıyı ve katliamı gerçekleştirenleri lanetleyen Ateş, bu katliam karşısında misilleme yaparak Suriye’deki sivil yerleşim alanlarını topa tutan, çok sayıda insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan TSK’yı ve AKP Hükümeti’ni de protesto etti.

Suriye’de yaşanan kayıpların, ölümlerin sorumlusunun AKP Hükümeti olduğunu söyleyen Ateş, “Çünkü AKP Hükümeti Suriye’deki çatışmaların ilk gününden beri zaten bu savaşın bir biçimde içerisindedir” dedi. Ateş, konuşmasına şöyle devam etti: “Öte yandan Kürt halkımızın Batı Kürdistan’da geleceğini ve kaderini ellerine alması olanağı en başından beri Türk devletini rahatsız etmektedir. Suriye’de çatışmaların başladığı ilk dönemlerde bile ‘iç sorumuzdur’ diyerek gerçek niyetini belli etmiştir. Çatışmaların geldiği son aşamayı göz önüne aldığımızda Türk devletinin tampon bölge kurma ve yerleşme, buradan da Batı Kürdistan’daki inşa edilen özerkliği boğma amacının daha da belirginleştiğini söyleyebiliriz.”
AKP Hükümeti, Akçakale’yi, uluslararası güçlerin askeri ve siyasi desteğini almaya malzeme yapmak istediğini söyleyen Ateş, “Her inançtan, her dilden ve her kültürden halklarımızı AKP’nin savaş politikalarına, ‘Savaş Tezkeresi’nin geri çekilmesi doğrultusunda ve Suriye’ye yönelik bir saldırıya karşı durmaya çağırıyoruz. Halkların Demokratik Kongresi olarak; Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın her tarafında barış sesini, halkların eşit ve özgür dünyası taleplerini yükseltmeye, AKP Hükümeti’nin savaş politikalarını ve tezkereyi mahkûm etmeye çağırıyoruz” dedi.
Açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yapıldı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 6 Ekim 2012, Cumartesi 15:39
Kategoriler: Güncel, Haberler