Tuğluk: 21. yüzyıl Kürtlerin olacak

Tuğluk: 21. yüzyıl Kürtlerin olacak
Aysel Tuğluk 21. yüzyıl
Aysel Tuğluk 21. yüzyıl Kürtlerin olacak

AMED – Suriye Yüksek Kürt Konseyi Dış İlişkiler Sorumluları Salih Geda ile Garip Heso, Yüksek Kürt Konseyi Dış İlişkiler Temsilcisi Dr. Abdulkerim Omar, Kürt Konseyi Halk Meclisi Divan Başkanı İsa Heso, Amed’de DTK Eş Başkanı ve Van Milletvekili Aysel Tuğluk’u ziyaret etti.

Tuğluk, uzun süre Beşşar Esad diktatörlüğünün altında, kimliği dahi tanınmayan bir halkın, kendi öz yönetimini, kendi kendini yönetme iradesini açığa çıkartması kadar meşru, haklı durumun olmayacağını söyledi. Kürtler’in bu demokratik hamlesini, demokratik devrimini, çok iyi bir şekilde, hiçbir kan akıtılmadan, demokratik yöntemlerle gerçekleştiğini belirten Aysel Tuğluk, şöyle dedi:

“Halk meclisi aracılığıyla doğrudan halkın içinde bulunduğu bir süreç gelişti. Kürtler başkalarının topraklarını işgal etmediler. Kendi topraklarında uğradıkları haksızlığı, hukuksuzluğu giderdiler. Kuzey Kürdistan’daki Kürtler olarak, Demokratik Toplum Kongresi olarak Suriye’deki halkımızın her zaman yanında olacağız. Onların bu meşru haklı mücadelelerinin destekçisi olacağız.”

Tuğluk, AKP iktidarının Suriye’deki gelişmelere düşmanca bir politika izlediğini belirterek, şöyle devam etti: “Kürtler’in Suriye’de demokratik öz yönetimlerini kazanmaları Türk halkının zararına değildir. Türkiye hükümetine de, bölge devletlerine de, hatta uluslararası devletlere çağrımız, bu demokratik iradeyi tanımalarıdır. Kürtler’in oradaki haklarının meşru olarak kabul edilmesi, bu iradeye saygı duyulmasını istiyoruz. 20. yüzyılı Kürtler statüsüz geçirdi. Çok acılar çekti, bedeller ödedi. Hakları hukukları tanınmadı ama 21. yüzyılda hem Rojava’da hem Kuzey Kürdistan’da demokratik haklarını kazanacaklardır. 21. yüzyıl Kürtlerin yılı olacaktır. Kürt birliği çok stratejik. Herkes bütün parçalardaki Kürtlerin kendi demokratik meşru hakları temelinde hem mücadelelerini yükseltmeleri, birlikte hareket etmeleri hem de bulundukları yerde demokrasinin teminatı haline getirmeleri, diğer halkların inançlarını da özgürce yaşamasının teminatı haline getirmeleri gerekir. Her koşulda Rojava’daki halkımızın yanında olacağız. Onlara yönelik herhangi bir olumsuz yaklaşımı nereden gelirse gelsin bize yapılmış sayacağız.”

Suriye’deki Kürtlere yönelik herhangi bir müdahaleyi asla kabul etmeyeceklerini söyleyen Tuğluk, ekledi: “Savaş politikaları kesinlikle bir sonuç vermez. Bir bataklığa sürüklenir Türkiye. Bu tehlikeli politikadan vazgeçilmesi gerekiyor.”
Tuğluk, açıklamasının ardından Suriye’den gelen heyetle basına kapalı görüştü.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 6 Ekim 2012, Cumartesi 17:07
Kategoriler: Haberler, Politika