İzmir SKM: Barış için direnelim

İzmir SKM: Barış için direnelim

İzmir SKM, savaş tezkeresine karşı ses çıkardı, tüm kadınları barış için direnişe çağırdı. Savaşın ölüm ve yıkım demek olduğunu belirten SKM’liler, “Biz kadınlar devletin kirli politikalarının sonucunu ödemek istemiyoruz” dedi.

İzmir SKM'den tezkere karşıtı eylem
Trampet ve düdüklerle Meclis’ten geçen tezkereyi protesto eden kadınlar, “Devletin kirli politikalarının sonucunu ödemeyeceğiz” dedi.

İZMİR- Sosyalist Kadın Meclisleri, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yaptığı eylem ile savaş tezkeresini protesto etti, tüm kadınlara “Barış için direnelim” çağrısı yaptı.

Savaşa karşı ses çıkar eyleminde kadınlar 10 dakika boyunca trampet ve düdüklerle savaşı protesto etti. Oturma eylemi yapan SKM’liler, caddeden geçen kadınlara “Barış için direnelim” diye seslendi.

SKM adına açıklama yapan Esra Ayyıldız, Suriye’ye yönelik savaşı kışkırtan AKP Hükümeti’nin tezkereyle savaş için bir adım daha attığını belirtti, “AKP Hükümeti’nin ve devletin Hür Suriye Ordusu’na verdiği destek nedeniyle, çatışmalar Türkiye-Suriye sınırında yoğunlaşıyor. Bu politikanın sonucunda Akçakale çatışma bölgesine dönüştü” dedi.

Akçakale’de 5 kişinin hükümetin savaş politikalarının nedeniyle hayatlarını kaybettiğini vurgulayan Ayyıldız, şöyle konuştu: “Hükümet mensuplarının Akçakale’de yitirdiklerimiz için döktükleri yaşlar timsah gözyaşıdır. İnsanlarımızın canına kasteden esasen Türkiye egemenleridir. Akçakaleliler bu kayıpların sorumlusunun devlet olduğunu bildiklerinden ölümlerden sonra kaymakamlığa yürüdüler. Karşılaştıkları ise polis saldırganlığı ve biber gazı oldu. Devletin saldırganlığı suçluluk psikolojisindendir. Biz kadınlar devletin kirli politikalarının bedelini ödemek istemiyoruz.”

AKP Hükümeti ve TSK’nın sınırda tampon bölge adı altında Suriye Kürtlerini hedef almak istediğini kaydeden Ayyıldız, “Savaşta en fazla mağdur olan biz kadınlar AKP Hükümeti’nin tezgâhladığı Suriye’yle savaş politikasına aktif olarak karşı çıkmalıyız. Bu savaş halklara ölüm ve yıkımdan başka hiçbir şey getirmez. AKP Hükümeti’ne karşı ‘İşgale ortak olmayacağız’, ‘Savaşa da tezkeresine de geçit vermeyeceğiz’ diyerek kadınların emekçilerin ve tüm ezilenlerin tepkisini gösterme zamanıdır. Zaman AKP’nin savaş politikalarına karşı harekete geçme zamanıdır. Tüm kadınları ‘barış için direnişe çağırıyoruz.’ Kadınların öfkesi egemen savaş politikalarını yenecektir” diye konuştu.

Eylem, sloganlarla sona erdi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 7 Ekim 2012, Pazar 12:05
Kategoriler: Güncel, Haberler, Kadın