Uluslararası komplo protesto edildi

Uluslararası komplo protesto edildi

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası komplo sonucu yakalanarak Türkiye’ye teslim edilişi 14. yıl dönümünde İsviçre’de protesto edildi. Komplonun Öcalan şahsında Kürt halkını teslim almak amacıyla gerçekleştiridiğinin altı çizildi.

İsviçre'de uluslararası komplo protestosu
PKK lideri Abdullah Öcalan’ın uluslarası komployla Türkiye’ye iadesi 14. yıldönümde İsviçre’de protesto edildi.

BERN- İsviçre Kürt Dernekleri Federasyonu (FEKAR)’ın çağrısıyla Bern şehrinde bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı ve dostları düzenledikleri mitingle Öcalan’ın Türkiye’ye iadesini lanetledi. Özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşenler şahsında yapılan saygı duruşuyla başlayan miting de Almanca hazırlanan bir bildirinin okunmasıyla komplo sürecine dair bilgiler verildi.

Mitingin devamında FEKAR temsilcisi yaptığı konuşmasında Öcalan şahsında yapılan komplonun esasında Kürt halkına dönük bir komplo olduğunu belirterek bir ulusun hedef alındığını vurguladı. Federasyon temsilcisi, 3 ay boyunca Avrupa’nın değişik ülkelerinde bulunan ancak kendisine yer bulamayan Öcalan’ın, sonunda ABD, AB ve İsrail’in ortak organizasyonuyla Türkiye’ye teslim edildiğini söyledi. İmralı adasında tecrit koşullarında bulunana Öcalan’ın barış dışında bir seçeneğe yönelmediğini belirten federasyon temsilcisi, tüm barış çabalarına karşın, gerek Türk devletinin gerekse de diğer güçlerin bu çabayı boşa çıkarttığını belirterek, Öcalan şahsında Kürt halkının köleliğe mahkûm edilmek istendiği vurgulandı.

FEKAR temsilcisinin ardından söz alan MLKP İsviçre temsilcisi, uluslararası komployu lanetleyerek sözlerine başladı. Emperyalistlerin oyunun boşa çıktığını belirten temsilci, “Kürdistan’ın her karışında Kürt halkının, onun gerillasının kanı var, bizler biliyoruz ki bu mücadele, özgürlük elde edilinceyedek devam edecektir ”dedi.  Özgürlük mücadelesinde MLKP olarak batı ayağını örgütlemeye çalıştıklarını belirten Parti temsilcisi, şehitleri anarak ve gerillaları selamlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Mitingde konuşma yapan Yeşiller Partisi Zürich Eyalet Milletvekili Baltazar Glendgi,  Öcalan’ın tek amacının barış olduğunu vurgulayarak, Öcalan’ın fikirlerinin yerinde olduğu ve kendisinin bu fikirleri desteklediğini belirtti.

İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu, Demokratik Alevi Federasyonu ve İsviçre Irkçılık Karşıtı Platform temsilcilerinin de katıldığı miting sloganlarla sona erdi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 7 Ekim 2012, Pazar 12:36
Kategoriler: Avrupa, Haberler