KCK davasında iki tahliye

KCK davasında iki tahliye
KCK İstanbul ana davası 10-21 Aralık'a ertelendi
KCK İstanbul ana davası 10-21 Aralık’a ertelendi

İSTANBUL- 205 Kürt siyasetçinin yargılandığı KCK İstanbul davasında mahkeme heyeti ara kararları açıkladı.

Buna göre, Zülküf Akay ile itirafçı Mehmet Keleşoğlu tahliye edildi. Avukatların reddi hakim talebini reddeden mahkeme heyeti, avukatların “mahkeme yok hükmünde olduğu için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılması” talebini de kabul etmedi. Mahkeme heyeti, açlık grevindeki tutuklularla ilgili ise “her tutkulunun istediği yere başvuru yapabileceğini” belirterek, talebi reddetti.

Heyet, hasta tutuklular Sevim Er ve Ali Edibali’nin cezaevinde kalıp kalamayacaklarının tespiti için Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine karar verdi. Duruşma 10-21 Aralık 2012 tarihine ertelendi.

AVUKATLARA SUÇ DUYURUSU

Bugünkü duruşmada avukatlar savunmalarını yaptı. Avukat Sinan Zincir, dünyanın her yerinde 50 bin kişilik etnik toplulukların dahi kendi kaderlerini tayin hakkı olduğunu söyledi. Zincir, “Kürt halkının da böyle bir hakkı var. Ve bu, BDP tarafından bir program haline getirilmiştir. Bu da suç sayılmaktadır. Bu davada Kürtlerin elbiseleri, dilleri, kültürleri, siyaset hakları yargılanmaktadır. Barış talebi yargılanmaktadır. Müvekkillerimiz için tahliye talebinde bulunmuyoruz, biz özgürlük istiyoruz” dedi.

Avukatların konuşmalarından sonra savcı Hüseyin Kaplan, taleplerini iletti.

Kürtçe savunma talebinin reddini isteyen Savcı Kaplan, müvekkilerinin “rehin, esir” olduğunu söyleyen avukatların tespit edilerek, haklarında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Kaplan, “Mahkemenin Türk milleti adına değil Türkiye milliyeti ve halkı adına karar vermesi gerekir. Aksi takdirde karar milliyetçi, önyargılı bir karar olacak ve adil bir karar olmayacak” sözleri nedeniyle de Avukat Mehmet Emin Adıyaman hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Savcının, suç duyurusunda bulunma talebini, tutanaklar yazılı hale getirildikten sonra değerlendirecek.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 9 Ekim 2012, Salı 18:23
Kategoriler: Haberler, Politika