PAJK’lı tutsaklar herkesi direnişe çağırıyor

PAJK’lı tutsaklar herkesi direnişe çağırıyor
PAJK'lı tutsaklar herkesi direnişe çağırıyor
PAJK’lı tutsaklar herkesi direnişe çağırıyor

HABER MERKEZİ – 29 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan PAJK’lı tutsaklar, talepleri karşılanana kadar eylemlerinin süreceğini açıkladı. Tutsaklar, taleplerinin kabulü için herkesi seslerine ses katmaya ve zülme karşı durmaya çağırdı..

Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde 12 Eylül’den bu yana süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan PAJK’lı tutsaklar, yakınları aracılığı ile 11 Ekim’de bir açıklama yaptılar. PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride son verilmesi, sağlık, özgürlük ve güvenlik koşullarının sağlanması ile Kürt halkının demokratik haklarının verilmesi talebi ile 29 gündür açlık grevinde olan tutsaklar, başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevlerinin dalga dalga büyüdüğüne dikkat çekerek, eylemlerinin İmralı’da kesintisiz olarak mücadele yürüten PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarını sağlanana kadar devam edeceğini açıkladılar.
En doğal hak olan ve bir halkın varlığını temsil eden anadillerine yönelik baskıların kalkması, eğitim ve savunma dili olarak yaşamın her alanında kullanılmasının kendileri açısından hayati önemde olduğunu belirten tutsaklar, “AKP faşizminin” yürüttüğü oyalama, kandırma, imha ve inkar politikalarının her gün yeni bir boyut kazandığına dikkat çekerek, sağlık, güvenlik ve özgürlük taleplerine tecritle ve inkârla, anadilde eğitim taleplerimize ise seçmeli derslerle karşılık veriliyor dediler.
Tutsaklar talepleri kabul edilene kadar açlık grevinin yanında, açık ve kapalı görüşlere de çıkmayacaklarını açıkladılar. AKP hükümetinin yıllardır denenmiş ve sonuç alınmamış bir yöntem olan Kürt siyasetini ayrıştırma politikalarından medet umduğunu ifade eden tutsaklar AKP hükümeti bilmeli ki; bu yöntem boşa kürek çekmekten öteye bir şey olmadığını ifade ettiler. Kürtlerin hiç olmadıkları kadar yekvücuttur ve hiç olmadığı kadar da topyekûn direniş halinde olduğunu ifade ettiler. Tutsaklar 1999’da önderlik etrafında oluşan ateşten çember uluslararası komployu nasıl boşa çıkarmışsa, şimdi de direnişlerinin AKP’nin kirli siyasetini boşa çıkaracağını vurgulamışlardır. Taleplerinin Kürt sorununun demokratik çözümünde ve barış ortamının gelişmesinde kilit rolde olduğunu belirten tutsaklar barışortamı kandırmacayla, oyalamayla gelişmeyeceğini ancak ahlaki ve politik sorumlulukla, samimice atılacak adımlarla mümkündür olduğunu ifade ettiler.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, “Barış ortamının sağlanması için üzerime düşeni yapmaya hazırım” sözlerini hatırlatan kadın tutsaklar, ancak bu söyleme karşın samimi ve ahlaki bir yanıt alamadığını söylediler. Tutsaklar başta kadınlara ve demokratik kamuoyuna çağrıda bulunarak çok daha geç olmadan duyarlı olunmalı ve herkesin bu zulme karşı durmalıdır dediler.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 11 Ekim 2012, Perşembe 10:33
Kategoriler: Haberler, Politika