Kayıp yakınları, açlık grevlerine dikkat çekti

Kayıp yakınları, açlık grevlerine dikkat çekti

Her hafta kayıp yakınları ve İHD Diyarbakır Şubesi’nin gerçekleştirdiği “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin bu hafta 192’ncisi gerçekleştirildi. Eylemde, cezaevlerinde 12 Eylül tarihinde başlatılan açlık grevine dikkat çekilerek, 1990’lı yıllarda katledilenlerin öyküsü anlatıldı.

Kayıp yakınları 192. oturma eylemi
Kayıp yakınları, açlık grevlerine dikkat çekti.

AMED- Faili meçhul cinayetlerle katledilen ve kaybedilen yakınlarının bulunması ve faillerinden hesap sorulması için adalet arayışlarını sürdüren kayıp yakınları ile İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde 192. kez oturma eylemi gerçekleştirdi.

Her hafta olduğu gibi “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” pankartı ile katledilen ve kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıyan kayıp yakınları, adalet talebinde bulundu. Cezaevlerindeki tutukluların 12 Eylül tarihinde başlattıkları açlık grevi eylemine de dikkat çekilen oturma eylemine kayıp yakınlarının yanı sıra İHD üye ve yöneticileri, Barış Anneleri İnisiyatifi, MEYA-DER, GÖÇ-DER, Tüm Bel-Sen temsilcileri de katıldı.

Kayıp yakınlarının eyleminde ilk olarak konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıplar ve Faili Meçhul Cinayetler Komisyonu Üyesi Necibe Güneş Perinçek, cezaevlerinde 32’inci gününe giren açlık grevi eylemlerine dikkat çekti. Perinçek, birçok cezaevinde süren açlık grevlerinin temelinde insani taleplerin olduğunu dile getirerek, “Tutsaklar bedenlerini insani talepler için ölüme yatırdılar. Türkiye kamuoyu bu konuda ne zaman ses çıkaracak? Türk basını ne zaman haber yapacak, ölümler yaşandıktan sonra mı? Ölümlere ve öldürülmelere o kadar alıştırılmışız ki; bir olayda ölüm yaşanmadığında Türkiye’nin kamuoyuna yansımıyor. Bu yaşanan acıların temelinde Kürt sorununun çözümsüzlüğü yatmaktadır. Eğer biz bugün 192. hafta boyunca eylem yapıyorsak, bunun temelinde de bu çözümsüzlük vardır. Kürt sorununun çözümsüzlüğü bu ölümlere neden olmuştur. Her dönemde çözümsüzlük dayatılmaktadır” diye konuştu. Perinçek, Diyarbakır’a yeni atanan Emniyet Müdürü Recep Güven’in Diyarbakır’da istihbaratta çalıştığı dönem olan 1991 ve 95 yıllarında Diyarbakır kent merkezinde 16 kayıp ve 402 faili meçhul cinayetin işlendiğine hatırlattı.

Perinçek’in ardında 1994 Şubat ayında faili meçhul bir şekilde katledilen Ahmet, Mehmet ve Ramazan Erek’in öykülerini anlatan aile fertleri, katledilenlere ilişkin süren davanın halen devam ettiğini belirterek, dosyada sanık olarak ismi geçen dönemin Derik İlçe Jandarma Karakol Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil hakkında mahkeme tarafından zorla getirilme kararı verilmemesine tepki gösterdi.

Açıklama sonrası kayıp yakınları 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 13 Ekim 2012, Cumartesi 15:25
Kategoriler: Güncel, Haberler