Demirtaş’tan AKP’nin Kürt milletvekillerine çağrı

Demirtaş’tan AKP’nin Kürt milletvekillerine çağrı
BDP olağanüstü Kongresi
BDP olağanüstü Kongresi

ANKARA- BDP’nin olağanüstü kongresi, Ankara’da binlerce kişinin katılımıyla coşkulu bir şekilde devam ediyor.

Halkın yoğun alkışları eşliğinde kürsüyen çıkan BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevlerinde süren açlık grevlerini selamlayarak konuşmasına başladı, “Onların mücadelesinin ve taleplerinin arkasındayız” dedi.

‘ONLARI UNUTMAYACAĞIZ’

Salonda bulunan Tahsin Ekinci, Nurettin Yılmaz, Naci Kutlay’ın adlarını sayan Demirtaş, “Onlar, yüzyılın başında Celadet Bedirhan’dan aldıkları umudu büyüterek, bizlere bu umudu taşımanın haklı gururunu taşıyorlar. Onlar Kürtçe nefes almanın bile suç olduğu günlerde, işkencelere, zindanlara teslim olmadılar” dedi.

Kürt özgürlük mücadelesinde yer alan ya da yaşamını yitiren Kürt devrimcilerin, siyasetçilerin adını sayarak onları unutmayacaklarını söyleyen Demirtaş, Celal Talabani’yi,  Mesut Barzani’yi 13 yıldır 12 metre bir beton hücrede halkının özgürlüğü için direnen Öcalan’ı da unutmayacağız dedi.

Kürdistan’ın diğer parçalarından kongreye katılan temsilcileri selamlayan Demirtaş, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Halkların birlikte ortaya koyacakları iradenin Ortadoğu’nun kaderini etkileyeceğini belirten Demirtaş, Suriye halklarının  inancı, kimliği için özgürleşmesi mücadelelerini desteklemenin tarihi bir sorumluluk olduğunu ifade etti.  Suriye’deki demokratik halk güçlerinin desteklenmesinin Suriye’nin kendi kaderini belirlemesine destek olacağını ifade eden Demirtaş, halkların siyasi iradesine saygı duymayan, çetecileri desteklemek yerine, halkın öz örgütlerini destekleyin diye çağrıda bulundu.

Batı Kürdistan’daki özerklik ilanını ve devrimi selamlayan Demirtaş, uluslararası camia da bunları görmeli dedi.

Suriye’de tek bir halkın desteklenmesinin büyük bir yanlış olacağını kaydeden Demirtaş, bütün halkların özgürlüğünü sahiplenmek ve saygı duymak gerekir ki, Suriye’de istikrarı sağlansın dedi.  Demirtaş Suriye Kürdistanı’nda gerçekleşen devrimle ilgili olarak da  bunun Suriye için model olduğunu onu geliştirmek ve yaymak gereklidir dedi.

Suriye tezkeresini hatırlatan Demirtaş, “Davutoğlu, Kürt Yüksek Konseyi’ni Türkiye’ye davet etse, çok daha gerçekçi, ahlaki bir politika olur” dedi.

“Eşitlik, adalet ve barış”ın Kürt sorununun üç önemli konusu olduğunu söyleyen, şöyle konuştu: “Eşitlik, dil hakkı, kendini yönetme hakkı elinden alınmıştır. Hiçkimse Türkiye’de Kürtlerin eşit yurttaş olduğunu söyleyemez. Bu eşitlik sağlanamadığı için Kürt halkı içinde baskılar olmuştur. Kürt halkının köyleri yakılmış, yıkılmıştır. Kürt halkının adalet sorunu vardır. Kürt isyanları ve bastırma harekatları neticesinde de bir barış sorunu ortaya çıkmıştır. Kürt sorununda muhataplık sorunu tartışılırken, 3 başlık da bir arada düşünülmeli.”

‘MÜZAKERELERLE KÜRT SORUNU ÇÖZÜM YOLUNA GİRER’

Eşitlik ve adalet için Hakikatleri Araştırma, Geçmişle Yüzleşme Komisyonu’na ihtiyaç olduğunun altını çizen Demirtaş, “BDP de çözümün tarafıdır. Çözüm için silah konusunu da konuşmak istiyorsanız, bu konudaki muhataplarınız Sayın Öcalan ve KCK yetkilileridir. Bir koordinasyon dahilinde, bu üç başlıkta müzakereler yürütülürse, Kürt sorunu çözüm yoluna girer. Birkaç günde çözülmez ancak kararlı bir irade ile çözülür” dedi.

“Barışa katkı sunabilecek bir aktörü 13 yıl bir beton çukurda tutamazsınız” diyen Demirtaş, “Hükümetin yetkililerine bu konudaki çılgınlığı bir tarafa bırakarak, akıllı düşünmelerini tavsiye ediyoruz. Biz Öcalan’a özgürlük derken, çözüme katkı sunacak pozisyonun yaratılmasını savunuyoruz. Barışı önce vicdanlarımızda inşa edeceksek, barışı önce anlamak zorundayız. Kapsamlı bir müzakere programı bile akan kanı durdurabiliriz. Bu savaşı durduramazsak, siyasetçiler olarak en başta biz bunun sorumlusu olarak tarihe yazılırız. Biz böylesi bir tarihi sorumluluğun farkında olduğumuz için barıştan yanayız” diye konuştu.

‘STATÜ VE DİL KÜRT HALKI İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR’

İdari çözüm olarak 15-20 bölgeden oluşan özerk yönetim önerdiklerini söyleyen Demirtaş, “Etnik bir bölünme önermiyoruz, coğrafi özelliklerine göre bir öneri. Bu bölgeler için de Özerk Kürdistan Bölgesi ya da bölgeleri de olabilir. Bölge parlamentoları, eğitim dahil gıda, hayvancılık, sağlık konularında kendini yönetebilir. Ülkede resmi dilin yanında arzu edenler ikinci bir resmi dil kullanabilirler. Bu formül kabul görmezse, sadece Kürdistan bölgesine özel bir özerkliği de tartışabiliriz. Statü ve dil Kürt halkı için vazgeçilmezdir. BDP kabul etse bile halk kabul etmeyecektir. Bunun artık anlaşılması lazım. Biz bu projeleri cesurca karşışacak bir muhatap bulamıyoruz” dedi.

Tek dil, tek milletin faşizmden kaynaklandığını belirten Demirtaş, “Bir insan hem Müslaman hem faşist olamaz. Bir insan hem uluslararası değerleri kabul edip, faşist olamaz. Faşist, faşisttir. Başka bir şey değil. Ahmet Xani’yi ağızlarına alanlar, Ahmede Xani, medresede Kürtçe eğitim aldığı için, sen onun yazdıklarını bugün okuyabiliyorsun. Tarihi geçmişimize saygı duyulmasını beklemek bizlerin hakkıdır” diye konuştu.

‘ÖZGÜRLÜK VE BARIŞI ARACI HDK’DİR’

Barış için ortaya konulan katkının çok önemli olduğunu söyleyen Demirtaş, “Türkiye’nin batısında yaşayan herkes bilmeli ki, özgürlük bizim elimizde, barış yakınımızdadır. HDK bunun aracıdır. Herkesi HDK’yi desteklemeye çağırıyoruz” dedi.

AKP’nin Kürt milletvekillerine seslenen Demirtaş, “Ya bu zulme isyan edin. Bilin ki halkımız üzerindeki zulmün kaynağı sizsiniz. Ya da o zülüm kalelerini terk edin, halkın gönlü kapıları hepinize açıktır. Genel başkanınızın yolu faşizmdir. O yola kanmayın” diye konuştu.

Demirtaş, “Ölen askere de gerillaya da ağlayacağız. Bugün birlikte ağlamayanlar, yarın birlikte gülemezler” dedi.

“Anadilimizden vazgeçmeyeceğiz” diyen Demirtaş, “Bütün dillerden üstün olan barış dilini konuşmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Demirtaş, konuşmasını Adnan Yücel’in “Bugünlerden yarınlara bir yarına gidenler kalır, bir de yarın için direnenler” şiirini okuyarak sona erdirdi, “Serkeftin” sözüyle alkışların ve sloganların arasında kürsüden indi.

BDP KONGRESİNDE ‘ULUSAL BİRLİK’ ÇAĞRISI

BDP’nin Ankara’da devam eden kongresine katılan IKDP Genel Sekreteri Xalid Azizi, Goran Hareketi Milletvekili Hawal Kurdistani ve PÇDK Eşbaşkanı Diyar Xaribi, birer konuşma yaparak kongreye seslendi.

IKDP Genel Sekreteri Xalid Azizi, tüm diktatörlüklere rağmen Mahabbat Kürt Cumhuriyeti’nin kurulduğunu hatırlattı, “Molla Mustafa Barzani verdiği mücadeleyle onu devam ettirdi. Şimdi Türkiye, Suriye, İran ve Irak’ta bunun mücadelesi veriliyor” dedi. Azizi, “Güney Kürdistan’da bütün halk mücadelesini vererek kazanımlar elde etti. Şimdi de Rojava’da olduğu gibi tüm Kürdistan parçalarında Kürt halkının barış ve demokrasi içinde yaşamasını diliyorum. Bunun mücadelesi de birlikte verilecek olan mücadeledir. Bunun sonucunda çözümün de diyalogla geleceğine inanıyorum” diye konuştu.

Federal Kürdistan Parlamentosu’nun Goran Hareketi’nden milletvekili Hawal Kurdistani kongrede yaptığı konuşmada, “Güney Kürdistan’da olduğu gibi Kuzey Kürdistan’da tüm siyasi parti ve kurumlar Kürtlerin özgürlüğü için büyük mücadeleler vermesi gerektiği inancındayız. Hiçbir ideolojik kaygı duymaksızın Kürtlerin barış ve demokrasi içinde yaşaması için ne gerekiyorsa yapılması gerekiyor” dedi.

PÇDK Eşbaşkanı Diyar Xaribi ise yaptığı konuşmada, BDP’nin Kürt özgürlük mücadelesindeki yerinin önemli olduğunu belirtti, “İnkar ve imha siyasetine karşı Kürt halkının verdiği mücadeleyi ve direnişi selamlıyoruz. Özellikle zindanlarda verilen direnişi selamlıyorum. Az önce konuşma yapan arkadaşlar gibi kongrede verilen birlik ve beraberlik mesajını PÇDK olarak bizde önemsiyoruz. Burada verilen mesajlar önemlidir. İktidarların tuzağına düşmememiz gerekiyor. Çünkü 10 yıllardır İran, Türkiye, Irak ve Suriye olsun, Kürt halkını parçalayanlar söz konusu Kürt halkı olduğu zaman birleşiyorlar. İşte bizde buna karşı her ne olursak olalım Kürtlere karşı inkar ve imha politikalarını boşa çıkartmak için bu salondan çıkan tabloyla mücadele vermemiz gerekiyor” dedi.

Kongre, konukların konuşmaları ile devam ediyor.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 14 Ekim 2012, Pazar 15:28
Kategoriler: Haberler, Politika