Bu polis komplosunun hukukileştirilmesidir

Bu polis komplosunun hukukileştirilmesidir

İSTANBUL- Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP), aralarında Platform sözcüsü Necati Abay ve Atılım gazetesi eski yayın yönetmeni Hatice Duman’ında bulunduğu 8 sosyaliste verilen cezaların onanmasıyla ilgili olarak bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada gazeteci Hatice Duman hakkında verilen kararın, basın özgürlüğüne, düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulmuş ağır bir darbe ve polis komplosunun hukukileştirilmesi olduğu belirtildi.

9 yıldır tutuksuz yargılanan Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu’nun (TGDP) Sözcüsü Necati Abay verilen bozma gerekçesinin esasen Abay’ın lehine olmadığını belirten açıklamada bu Abay’a yönelik olarak uygulanan polis komplosunun, Yargıtay kararıyla bir biçimde tescillenmesidir denildi.

Necati Abay’ın, AKP hükümetince İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığına ve Terörle Mücadele Şubesi müdürlüğüne atanan Sedat Selim Ay’ı işkence davasında mahkûm ettirenlerden ve aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde de bu işkence davasındaki eksik soruşturma nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti devletini mahkûm ettirenlerden biri olduğunu hatırlatan açıklamada, işkenceciler terfi ettirilirken, işkencecileri mahkum ettirenler cezalandırılıyor denilmekte.

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP) olarak Yargıtay’ın iki gazeteciyle ilgili verdiği kararın hukuki değil, siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz ve protesto ediyoruz diyen açıklama, başta basın meslek kuruluşları, insan hakları savunucuları olmak üzere basın özgürlüğünü savunan tüm kişi ve kurumları bu adaletsiz karara karşı duyarlılık göstermeye çağırdı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 16 Ekim 2012, Salı 12:41
Kategoriler: Haberler, Politika