ESP: Talepler kabul edilsin, ölümler durdurulsun

ESP: Talepler kabul edilsin, ölümler durdurulsun
açlık grevi destek
Açlık grevine destek eyleminden (ARŞİV)

AMED-

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Amed, Antep, Malatya, Tunceli il ve Nurhak ilçe örgütleri 16 Ekim’de yaptıkları ortak yazılı açıklama ile PKK ve PAJK’li tutsaklarının açlık grevlerine dikkat çekerek, açlık grevlerinin kamuoyunun gündemine gelmesi için ölümler mi olmalı diye sordu.

AÇLIK GREVİ 35. GÜNÜNDE

12 Eylül’de başlatılan açlık grevine 15 Ekim itibariyle tüm PKK ve PJAK’li tutsakların katıldığını hatırlatan ESP, PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sona ermesi, anadilde eğitim ve anadilde savunma hakkının anayasal güvence altına alınması talepleriyle başlattıkları açlık grevlerinin yayılarak sürdüğünü belirtti. 380 tutsakla yürütülen açlık grevinin 15 Ekim’den itibaren binlerce tutsağın katılımıyla devam ettiğini hatırlatan ESP, açlık grevlerinde kritik evreye ulaşıldığını ve birçok tutsağın ciddi sağlık sorunları yaşadığını belirtti.

‘BURJUVA MEDYA ÖLÜMLERE ZEMİN HAZIRLIYOR’

Açlık grevinin burjuva medya tarafından görmezden gelindiğine dikkat çeken ESP, sömürgeci Türk devletinin emperyalistlerle işbirliği içinde bir yandan Suriye’yi, Batı Kürdistan’daki Kürtleri hedefleyen işgalci saldırının hazırlıklarını yaptığını diğer taraftan da Kuzey Kürdistan’da halkımıza dönük inkâr politikalarını ve askeri saldırılarını sürdürdüğünü söyledi.  ESP tüm bu saldırılara karşı yurtsever tutsakların başlattığı açlık grevinin uzun bir süredir sürmesine ve grevdeki tutsakların ölüm riskiyle karşı karşıya gelmelerine rağmen burjuva medya tarafından görünmemezlikten gelindiğini, burjuva medyanın ölümlere zemin hazırladığını belirtti.

TUTUKLULARIN TALEPLERİ SAHİPLENİLMELİ’
Açlık grevinin kamuoyunun gündemine gelmesi için ölümlerin mi olması gerektiğini soran ESP, tüm ilerici kamuoyunu açlık grevlerine duyarlı olmaya ve tutukluların taleplerini sahiplenmeye çağırdı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 16 Ekim 2012, Salı 10:31
Kategoriler: Güncel, Haberler, Politika