Tutsaklarda bilinç kaybını bekliyorlar

Tutsaklarda bilinç kaybını bekliyorlar
açlık grevi destek eyleminden (ARŞİV)
Açlık grevine destek eyleminden (ARŞİV)

ANKARA- Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısının, Kandıra, Şakran ve Silivri hapishanesindeki açlık grevindeki tutsakların neden tekli hücreye konulduklarına dair gerekçesi ürkütücü; bilinç kaybı olduğunda müdahale etmek kolay olsun.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve 12 Eylül gününden bu yana açlık grevinde olan tutukluların aileleri, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ile görüştü.
Görüşmede, Baluken ve aileler, süresiz, dönüşümsüz açlık grevinde 35. günü gelindiği için durumun acil olduğunu belirtti, ttutsakların  taleplerini aktardı, çözümün taleplerin karşılanması durumunda gerçekleşeceğini vurguladı.
MÜSTEŞAR YARDIMCISININ DA BEKLENEN YANIT
Müsteşar Yardımcısı ise, bulunduğu konum itibariyle görüş belirtemeyeceğini, bu tip sorunların siyasi mekanizmalar eliyle çözülmesi gerektiğini, talepleri ancak Adalet Bakanı’na ileteceğini söyledi.
Bakanın yanı sıra Başbakana da taleplerin iletilmesini isteyen Baluken, Kandıra, Şakran ve Silivri hapishanede açlık grevindeki tutsakların tekli hücrelere alındığını açıkladı. Tutsaklara, limon, şeker ve vitamin desteği gibi ölümü geciktiren maddelerin bile alımının engellendiğini belirten Baluken, Müsteşar Yardımcısı’nı görevi gereği bu cezaevlerine müdahale edebileceğini, işkenceye dönüşen uygulamalara son verebileceğini söyledi.
BAKANLIKTAN ÜRKÜTÜCÜ GEREKÇE
Müsteşar yardımcısı, bakanlık olarak bu talebe verdiği yanıt, olası bir şuur kaybında tıbbi müdahale için tekli hücrelere alındığı oldu.
Zorla tıbbi müdahalenin sonuçlarının ağır olacağını, tutuklunun iradesinin önemli olduğunu belirten Baluken, Tokya ve Malta bildirgelerinin müdahalelere karşı olduğunu hatırlatarak, bu aşamaya gelmeden taleplerin kabul edilmesi gerektiğini belirtti.
‘TARTIŞMA ZEMİNİ ORTADAN KALKAR’
Baluken, eylemci tutuklulara uygulanan tecridin diğer hapishanelerdeki tutsaklarda büyük rahatsızlık uyandırdığına dikkat çekerek, sonucu ağır farklı gelişmelerin olabilir dedi. Vitamin takviyesi yapılmayan açlık grevinin ölüm orucu anlamına geldiğinin altını çizen Baluken, kalıcı hasarların olabileceğini, ölümlerin gelişebileceğini hatırlatarak, can kayıpları yaşanırsa tartışma ortamının ortadan kalkacağını vurguladı.
Müsteşar Yardımcısı, bunun üzerine “talebinizi değerlendireceğiz” yanıtını verdi.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 17 Ekim 2012, Çarşamba 4:26
Kategoriler: Haberler, Politika