Aydınlar’ın Dersim’de türkü söylemesi yasaklandı!

Aydınlar’ın Dersim’de türkü söylemesi yasaklandı!

Sanatçı Pınar Aydınlar’a Tunceli’deki Munzur Festivali’nde söylediği türküler nedeniyle, “TKP/ML örgütü propagandası yapmak” iddasıyla açılan davada karar verildi. 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Aydınlar’ın 3 yıl boyunca Dersim’de türkü söylemesi yasaklandı.

Pınar AydınlarMALATYA- Sanatçı Pınar Aydınlar’ın 29 Temmuz 2010’da Tunceli’nin Hozat ilçesinde yapılan 10. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde söylediği türküler nedeniyle açılan davada Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, dün kararını verdi. Festivalde, “Kızıldere Ağıtı”, “İbrahim’e Ağıt”, “Ali Haydar” ve “Kırmızı Gül” türkülerini söylediği için “TKP/ML terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla hakkında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istenen Aydınlar’ın, 3 yıl boyunca Dersim’de türkü söylemesi yasaklandı.

3. yargı paketiyle ilgili 6532 sayılı yasanın geçici 1. maddesine göre yargılamayı durdurma verilen mahkeme kararına göre Aydınlar, 3 yıl içinde Dersim’de tekrar türküler söylerse aynı “suçu” işlemiş olacak ve yargılama sürecek, eğer aynı “suçu” işlemezse dava düşecek.

‘YARGILANAN DİRENİŞ GELENEĞİDİR’

Mahkeme kararıyla Dersim’de 3 yıl boyunca türkü söylemesi yasaklanan Pınar Aydınlar, “Biz beraat bekliyorduk, yaptıklarımızın söylediklerimizin 40 yıllık geçmişi var. Bizim muhalif olan kimliğimizle, işçiden emekçiden yana olan davranışımızla problemleri var. Asıl mesele türküler değil, kişiler değil; tarihin içinde barındırdığı direniş gerçekliğidir. İbrahim Kaypakkaya, Denizler, Mahirler, devrimciler sınıf savaşlarında temsili isimlerdir” dedi.

“Bizler tarafız bu taraf da halktır. Halkça türkülerimizi büyütüyoruz” diyen Aydınlar, türküleri söylemeye devam edeceğini şu şekilde ifade etti: “Ülke sanatçısına 3 yıl boyunca ceza vermek sindirme politikasıdır. Bizler bu türkülerimizi daha da kalabalıklaşarak söyleyeceğiz, değerlerimizden vazgeçmeyeceğiz.”

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 19 Ekim 2012, Cuma 12:03
Kategoriler: Güncel, Haberler, Kültür-Sanat