Yüzlerce tutsak açlık grevinde

Yüzlerce tutsak açlık grevinde

PKK ve PAJK’lı tutsakların 12 Eylül’de başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevine katılan tutsakların sayısı her geçen gün artıyor. Şu ana kadar isimleri öğrenilen 483 tutsağın açlık grevinde olduğu belirlenirken, sayının bine yaklaştığı tahmin ediliyor. Rize Kalkandere L Tipi Hapishanesi’nde açlık grevine bir grup daha katıldı.

Yüzlerce tutsak açlık grevinde
İHD’nin 17 Ekim günü Taksim Gezi Parkı’nda açlık grevindeki tutsakların taleplerinin kabul edilmesi isteği ile gerçekleştirdiği eylemden. (ETHA)

İSTANBUL- PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılarak sağlık, güvenlik, özgürlük koşullarının sağlanması, Kürt halkının anadilde eğitim ve savunma taleplerinin karşılanması için Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutsakların 12 Eylül’de başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevleri yüzlerce tutsağın katılımıyla devam ediyor.

Hükümet, medya cephesi ve kamuoyunun konuya karşı duyarsızlığı ve sessizliği devam ederken, 58 cezaevinde açlık grevinde olan 483 tutsağın isimleri belirlendi.

Tutsaklar 12 Eylül’den itibaren başlayarak belirli günlerde grup grup açlık grevine dahil oldu. 15 Ekim’de ise tüm hapishanelerdeki tutsaklar gruplar halinde açlık grevlerine dahil oldu. Açlık grevine girenlerin sayısı henüz tam olarak bilinmezken sayının bine yaklaştığı tahmin ediliyor. BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Belediye Başkanı Bekir Kaya da açlık grevi eylemcileri arasındaki yerlerini aldı.

TUTSAKLARIN DURUMU KÖTÜYE GİDİYOR

Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’nden gelen yeni açıklamaya göre 12 Eylül’den beri grevde olan Sedat Çayır, Mehmet İnatçı, İlhan Dayan, Mazhar Tümen, Şerif Erten, Recep Bal, H. Mesut Çelebi, Edip Erdem, Mahsum Kahraman, Metin Toprak’ın sağlık durumları her geçen gün kötüye gidiyor.

Açıklamada, cezaevinden aralarında bir DİHA muhabirinin de olduğu 5 kişilik bir gurubun daha süresiz-dönüşümsüz açlık grevine katıldığı kaydedildi.

Süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlayanların isimleri şöyle: Gazeteci Faysal Tunç, Erdoğan Dinçer, Ahmet Oğuz, Kadir Emek, Serdar Toprak.

TUTSAKLARDAN AÇLIK GREVİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya, 12 Eylül’den itibaren başlatılan açlık grevi eyleminin 38. gününe girdiğini belirtti. Kaya, açlık grevi eylemine ilişkin şunları kaydetti: “Türkiye ve Kürdistan’daki tüm cezaevlerinde PKK ve PAJK’lı tutsaklar olarak başlattığımız süresiz ve dönüşümsüz açlık grevimiz 38. gününde devam etmektedir. Yaptığımız son açıklamalarla ilgili yanlış bir anlamaya mahal vermemek için açıklamamızı yenileyerek netleştiriyoruz. 12 Eylül 2012 tarihinde başlayan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemimize belli aralıklarla birçok cezaevinden gruplar halinde katılımlar olmuştur. Anlaşılacağı üzere cezaevindeki tüm arkadaşlar değil, her cezaevi sayısal bileşimine göre ve daha önce ön görülen çerçevede gruplar halinde eyleme katılmışlardır.”

Açlık grevi eylemlerinin talepler karşılanıncaya kadar kararlılıkla devam edeceğini belirten Kaya, “Yurtsever halkımızı başta serhıldan olmak üzere her türlü eylemlerle destek olmaya, tüm demokratik kamuoyunu da duyarlı olmaya çağırıyoruz” diye belirtti. (ANF)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 19 Ekim 2012, Cuma 13:36
Kategoriler: Güncel, Haberler