Açlık grevlerine destek sürüyor

Açlık grevlerine destek sürüyor
HDK İzmir Meclisii, demokratik çözüm ve özgürlük istedi
HDK İzmir Meclisi, demokratik çözüm ve özgürlük istedi

ANTALYA/İZMİR-  Kürt yurtsever tutsakların 12 Eylül’de başlattıkları açlık grevleri kritik aşamaya ulaşırken, destek eylemleri de yayılıyor. Ezilenlerin Sosyalist Partisi İzmir İl Örgütü iki günlük açlık grevini sona erdirirken, Antalya İl Örgütü ve Liseli Öğrenci Birliği üyeleri iki günlük açlık grevine başladı. HDK İzmir Meclisi’de yaptığı basın açıklamasıyla tutsakların taleplerinin karşılanmasını istedi.

ANTALYA’DA ESP VE LÖB’DEN AÇLIK GREVİ

Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin İzmir İl Örgütü’nün ardından Antalya İl Örgütü üyeleri ile Liseli Öğrenci Birliği üyeleri, Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek vermek için iki günlük açlık grevine başladı. Antalya İl Binası’nda yapılan açıklamada, Kürt siyasi tutukluların taleplerinin kabul edilmesi ve Kürt sorunun çözümünde demokratik ve barışçıl adımların atılması istendi.

“ÇÖZÜM VE ÖZGÜRLÜK ÇAĞRISINA GÜÇ KATALIM”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İzmir Meclisi, Konak eski Sümerbank önünde 20 Ekim günü yaptığı eylemde, “Talepler kabul edilsin, ölümler durdurulsun” yazılı pankart ile dövizler açtı.

HDK İzmir İl Yürütme Kurulu üyesi Dilek Bakış, burada yaptığı açıklamada, “Açlık grevini başlatan Kürt siyasi tutukluları diyalog ve çözüm istiyor. Kürt tutuklu ve hükümlüler, başta anadilinde savunma hakkı olmak üzere, cezaevlerindeki kötü koşulların son bulması, Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit koşullarının ortadan kaldırılması ve Kürt sorununda eşit haklara dayalı, barışçı ve demokratik çözüm için adım atılmasını istiyorlar. Bilinmelidir ki, cezaevlerinde başlayan ‘sessiz ölüm’lerin yankısı Türkiye’yi sarsmakla kalmayacak, tüm dünyanın dikkatini AKP Hükümeti’nin ağzını açanı tıkadığı cezaevlerine ve ‘ileri demokrasi’ye yöneltecektir. Bugün ölüme adım adım yaklaşan bu gidişe dur demek için harekete geçmeyenler, tutuklu ve hükümlülerin ölümünden sorumlu olacaklardır” denildi.

Kürt sorununda demokratik çözümden yana olan herkesi hızla adım atmaya davet eden Bakış, “HDK olarak, açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülerle diyaloga girilmesi ve çözüm yolunun açılması için alanlara çıkacağız. Herkesi ‘Ne çatışma, ne tecrit, ne ölüm… Çözüm yolu diyalog ve özgürlük’ çağrısına güç katmaya çağırıyoruz” dedi.

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 20 Ekim 2012, Cumartesi 18:11
Kategoriler: Güncel, Haberler