13 kentte ‘vicdan’ çağrısı

13 kentte ‘vicdan’ çağrısı
Sultangazi'de HDK'lı gençlerden eylem
 HDK’lı gençlerden destek eylemi (ARŞİV)

HABER MERKEZİ – Tutsakların süresiz dönüşümsüz açlık grevlerinin 41. gününde 13 kentte yapılan yürüyüş ve açıklamalarla, AKP hükümeti protesto edilirken sessiz çevreler ‘vicdanlı olmaya’ çağrıldı.

PKK’li ve PAJK’lı tutsakların PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlüğünün sağlanması ve anadilde eğitim talebine ilişkin 12 Eylül’den itibaren başlattıkları açlık grevi 41. gününe girdi. Tutsaklara destek amacıyla 13 kentte yürüyüş ve açıklamalar yapıldı. Açıklamalarda, açlık grevlerini görmezden gelen AKP hükümetine sert tepki gösterilirken, sessiz kalan çevreler ise ‘vicdanlı olmaya’ davet edildi.

MARDİN: Mardin’de Özgürlük Meydanı’ndan İpekyolu’na destek amaçlı yapılmak istenen yürüyüşe izin vermeyen polis gaz bombaları ile saldırdı. Saldırıda atılan gaz bombası sonucu bir genç yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Halkın toplandığı Özgürlük Meydanı’nda gerginlik devam ediyor.

ŞIRNAK: Şırnak’ta Barış Anneleri İnisiyatifi destek amaçlı 1 günlük açlık grevi başlattı. Belediye bahçesinde başlatılan açlık grevinde “Yaşamı uğruna ölecek kadar çok seven yoldaşlarımızı selamlıyoruz”, “Talepleriniz taleplerimizdir zafere kadar direniş” pankartları ile “12 Eylül unutulmadı unutulmayacak”, “Ölüme giden bedenler sahipsiz değildir” dövizleri asıldı.

Barış Anneleri İnisiyatifi adına konuşan Bedriye Ertak, “Biz bu eylemi çocuklarımızın sahipsiz olmadığını tüm dünyaya duyurmak amacıyla başladık. Çocuklarımızın sağlık durumları giderek kötüleşiyor. Devlete ve hükümete çağrımız şudur ki, açlık grevlerinde bulunan çocuklarımızın sesine ses vermeleridir. Sayın Öcalan’ın hapishane koşullarının düzeltilmesidir, müzakerelerin tekrar başlaması ve bu soruna artık bir çözüm bulunmasıdır” şeklinde konuştu.

Açlık grevinin başlaması ardından aralarında Şırnak Belediye Başkanı Faik Saltan’ın da bulunduğu çok sayıda kişi destek ziyaretinde bulundu.

BATMAN: Batman’a, M Tipi Kapalı hapishanesi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, Batman Milletvekili Ayla Akat’ın da aralarında bulunduğu, BDP, HDK, STK yetkilileri ile halktan çok sayıda kişi katıldı.

“Ölüm değil çözüm, çatışma değil müzakere” pankartının açıldığı eylemde HDK Batman İl Meclisi Dönem Sözcüsü Av. Leyla Orak, “Ölüme adım adım yaklaşan bu gidişe dur demek için harekete geçmeyenler, tutuklu ve hükümlülerin ölümünden sorumlu olacaktır” dedi. Açlık grevlerine seyirci kalmak, ölümlere, çatışmalara ve savaşa seyirci kalmak olduğunu ifade eden Orak, “Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürt sorununun demokratik çözümünden yana olan herkesi hızla adım atmaya çağırıyoruz” dedi.

Hapishanelerinde devam eden açlık grevlerine sessiz kalmayacaklarını ve 27 Ekim’de hapishanelerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için bir miting düzenleyeceklerini ifade eden Milletvekili Ayla Akat ise, “Şu anda hapishanelerde halkının özgürlüğü, dilimizin, kimliğimizin özgürlüğü, bu halkın özgürlüğü için bedenlerini ölüme yatıran kardeşlerimiz, arkadaşlarımız, yoldaşlarımızla dayanışmak, seslerine ses katmak için Farabim Hastanesi önünde olacağız” ifadesinde bulundu.

.

İZMİR: BDP İzmir İl Örgütü açlık grevlerine ilişkin il binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. BDP il yöneticilerinin katıldığı toplantıda açıklama yapan İzmir İl Eş Başkanı Fuat Mikailoğlu, tutsakların çözüm için bedenlerini ölüme yatırdığını belirterek, destek amaçlı eylemlerde bulunacaklarını söyledi. Sorunun demokratik yollarla çözümü konusunda hapishanelerin değil hükümetin harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Mikailoğlu, hükümetin bu sorunu çözmemesi durumunda hapishanelerde meydana gelecek ölümlerin altında kalacağını kaydetti. Mikailoğlu, bayramı kutlamayarak, ikinci gününde hem Şakran hem de Kırıklar hapishaneleri önünde kitlesel bir şekilde eylem yapacaklarını duyurdu.

HAKKARİ: Açlık grevleriyle ilgili açıklama yapan Hakkari Baro Başkanı Kutbettin Bayazit, açlık grevlerin dönüşü olmayan yola girdiğini belirterek, Hükümeti sorunun çözümü için adım atmaya çağırdı. Bayazıt, “12 Eylül’den itibaren ülkenin dört bir yanındaki hapishanelerinde bulunan yüzlerce tutsak süresiz açlık grevine başlamış. 40 günü aşan açlık grevleri kişilerin vücutlarında geriye dönüşümü olmayan sağlık problemlerine neden olacaktır. Yaşanan açlık grevlerinde, ölümlerin başlama ihtimalinin en yüksek olduğu evre yaşanmaktadır. Ülkemizde geçmişte yaşanan benzer durumlara bakıldığında karşılaşılan durumlar karşısında insan hakları savunucuları olarak bizleri derin bir kaygıya düşürmektedir. Bu anlamda açıkça dile getirmek gerekir ki, acil bir şekilde diyalog yolları geliştirilerek hapishanelerdeki bu eylemin sona erdirilmesi sağlanmadığı takdirde her an herhangi bir hapishanende ölüm haberleri alınabilecektir” dedi. Bayazıt, açlık grevlerinde dile getirilen taleplerin haklı talepler olduğunu da belirterek, taleplerin takipçisi olacaklarını dile getirdi.

VAN: Van’ın Çaldıran ilçesinde BDP İlçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. BDP İlçe Başkanı Hacı Darak, belediye ve il genel meclis üyelerinin de katıldığı eylemde BDP İlçe Yöneticisi Faruk Tırak açıklama yaptı. Hapishanedeki açlık grevlerinin ölüm sınırına dayandığını belirten Tırak, yaşanacak ölümlerin tek sorumlusunun AKP hükümeti olacağını dile getirdi. Tırak, “Buradan sesleniyoruz. Kimse ölmeden harekete geçin. Açlık grevinde bulunan tutsakların talepleri Sayın Abdullah Öcalan’ın sağlık başta olmak üzere koşullarının düzeltilmesi ve anadil üzerindeki baskıların son bulmasıdır. Bunlar haklı ve meşru taleplerdir. Bunun için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Hükümet’e sesleniyoruz ülkemizde daha çok kan ve gözyaşının olmaması, barışın sağlanması için kesilen görüşmelerin tekrar başlatılmasını talep ediyoruz” dedi.

Van’ın Çatak ilçesinde de açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla BDP İlçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya BDP İlçe yöneticileri, belediye ve il genel meclis üyeleri ile halktan çok sayıda kişi katıldı katıldı. Grup adına açıklama yapan BDP Üyesi Tahsin Baykan, insanların haklı talepler için bedenlerini ölüme yatırdığını belirterek, ölümlere dur demek için Kürt halkına seslerini yükseltmeye çağırdı. Baykan, Hükümet’in çözüm üretmemesi durumunda kendilerinin de açlık grevine başlayacağını dile getirdi.

BİTLİS: Bitlis’in Hizan ilçesinde ise BDP İlçe binasında açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla bir günlük açlık grevi başlatıldı. Tutsakların taleplerinin yer aldığı pankartların asıldığı binada açlık grevine 50 kişi katıldı. Halkın yoğun ziyaret ettiği açlık grevinde sık sık açlık grevindekileri sahiplenen sloganlar atıldı.

SİİRT: Siirt Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği (TUHAD-DER), Siirt E Tipi Kapalı Hapishanesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Siirt TUHAD-DER Başkanı İrfan Baykara, BDP Siirt İl Eş Başkanı Dilber Sevim, Siirt Belediye Başkanvekili Besna Sercan, Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz, İHD Siirt Şube Başkanı Vetha Aydın, BDP Kurtalan ve Baykan ilçe örgütleri, MEYA-DER, MKM üyelerinin yanı sıra tutsak yakınları ile yüzlerce kişi katıldı. “Hapishanelerinde ölüm istemiyoruz, açlık grevleri 41. gününde” pankartının açıldığı açıklamada konuşan İrfan Baykara, açlık grevindeki tutsakların sağlık durumlarının kritik bir aşamaya geldiğini söyledi.

Hükümet yetkililerinden her hangi bir açıklamanın gelmediğini belirten Baykara, eylemcilerin göz göre göre ölüme terk edildiklerini ifade ederek, “Başta hükümet olmak üzere, sessizliğini bozmayan kurum ve kişilerin vicdanları körelmiştir. Sözün bittiği yerdeyiz” diye kaydetti. Açıklama 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

Eylem ardından Agit Kaçar isimli bir kişi, polisler tarafından gözaltına alındı.

Öte yandan, BDP Siirt İl binasında açlık grevinde olan Barış Anneleri İnisiyatifi’ni açıklamaya katılan kentteki yöneticiler ve çok sayıda kişi ziyaret etti.

URFA: Urfa’nın Suruç ilçesinde, basın toplantısı düzenlendi. Açıklamayı yapan BDP Suruç İlçe Başkanı Mehmet Kayhan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 450 günden fazladır tecrit altında tutulduğunu belirterek, tecridi kınadıklarını söyledi. Kayhan, hapishanelerde başlatılan açlık grevlerine duyarsız kalmayacaklarını ifade ederek, hapishanelerinde oluşacak olumsuzluklardan AKP hükümetinin sorumlu olduğunu aktardı.

MARDİN: BDP Pınardere Belde Örgütü açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla parti binasında basın toplantısı yaptı. Toplantıya Sürgücü Belediye Başkanı Fikri Ökmen, BDP Sürgücü İlçe Başkanı Faraç Turay, Yeşilalan Belde Başkanı Rahime Fidan ile il ve ilçe yöneticileri katıldı. Toplantıda konuşan Pınardere Belde Başkanı Naci Özgüc, tutsakların 41 gündür açlık grevinde olduklarına dikkat çekerek, tutsakların sağlık durumunun kritik bir aşamaya geldiğini ifade etti. “Tüm kesimler duyarsızlıklarını sürdürürken, bizler Mardin’de bulunan BDP’liler olarak duruma sessiz kalmayacağız” diyen Özgüc, tutsakların taleplerinin dikkate alınmadığı durumda eylemin devam edeceğini ve geri dönülmez bir safhaya ulaşacağını kaydetti.

AĞRI: Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde TUHAYD-DER Doğubayazıt Temsilciliği süresiz-dönüşümsüz açlık grevine destek amaçlı Demokratik Çözüm Çadırı kurdu. Belediye yanında kurulan çadırın önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Doğubayazıt Belediye Başkanı Canan Korkmaz, Iğdır Belediye Başkanvekili Hüseyin Malk, TUHAYD-DER temsilcileri, BDP Doğubayazıt İlçe Başkanvekili İbrahim Kaya, BDP Iğdır İl Başkanı Mehmet Çirka ve halktan çok sayıda kişi katıldı. Açıklama öncesi BDP İlçe binası önünden çadıra kadar yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sonrası açıklama yapan BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, açlık grevine girenleri yalnız bırakmayacaklarını ifade etti. Aksoy, “Köklü bir çözüm için Kürt dili üzerindeki baskıların kaldırılması, tutsakların anadilde savunma yapması için Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’ın özgürlüğü esas alınmaktadır. Bu açlık grevlerinin son bulmasında tek adres Sayın Öcalan’dır” diye konuştu.

Öte yandan 23 Ekim’de hapishanelerdeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla DÖKH öncülüğünde çadır önünden BDP İlçe binasına yürüyüş gerçekleştirilecek.

AMED: Diyarbakır E Tipi Kapalı Hapishane önünde bir araya gelen ve aralarında Diyar TUHAD-DER Başkanı Sırrı Doğan’ın yanı sıra tutuklu yakınlarının da olduğu yüzlerce kişi 10 dakikalık oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminde “Susmak ölüme ortak olmaktır, ölümlere göz yummayacağız” pankartı açılırken, sık sık “Bijî berxwedana zindana”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala” ve “Siyasi tutsaklar onurumuzudur” sloganları atıldı. Oturma eylemi öncesi kaldırım dışında bir yerde açıklama yapılmayacağını belirten polisler ile kitle arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Gerginliğin ardından 41. gününü geride bırakan açlık grevi eylemindeki Ersan Nazlıer adlı tutsağın babası Hasan Nazlıer, açlık grevinde olan tutsakların genel sağlık durumlarının kritik bir noktaya geldiğini belirterek, “Hapishanelerinde bedenlerini ölüme yatıran gençlerin şu anda durumları en kritik noktaya gelmiştir. Gözlerinde görmeme rahatsızlıkları, baş dönmeleri, mide kanamaları yaşanmaya başladı. Biz burada onları yaşama döndürmek için toplanıyoruz. Basın açıklaması yapıyoruz. Ama maalesef ki devlet yetkililerinden her zaman hakaret geliyor. Bizim orada çocuklarımız ölüyor. Biz haklı olarak burada bulunmaktayız. Açlık grevindeki insanların durumları iyi değil. Fazla bir şey istedikleri yok. Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve anadilde eğitim üzerindeki baskıların kaldırılmasını istiyorlar. Bunlar Kürt halkına çok görülmemelidir” şeklinde konuştu. Açıklamanın ardından kitle 10 dakikalık oturma eylemi yaparken, “Özgürlük Mahkumları” şarkısını söyledi.(ANF)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 22 Ekim 2012, Pazartesi 16:53
Kategoriler: Güncel, Haberler