Ankara’da açlık grevindeki tutsaklarla dayanışma eylemi

Ankara’da açlık grevindeki tutsaklarla dayanışma eylemi
Ankara'da açlık grevlerini destek eylemi
Ankara’da açlık grevlerini destek eylemi

ANKARA- 21 Ekim’de 40. gününe ulaşan hapishanelerdeki Kürt tutsakların açlık grevlerine ilişkin bir dayanışma eylemi de Ankara’da Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Örgütü tarafından gerçekleştirildi.

“KÜRT TUTSAKLARIN DİRENİŞİNİ SELAMLIYORUZ – AÇLIK GREVLERİ 40. GÜNÜNDE ÖLÜM ÇÖZÜM DEĞİL – JI TECRİDA İMRALIYERE EDİ BESE” yazılı pankartlar ve cezaevleriyle ilgili çok sayıda dövizler açılarak yapılan eylemde; Kürtçe ve Türkçe dilde basın emekçilerini selamlayarak konuşmasına başlayan BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet ADAY, hapishanelerde 40 gündür açlık grevinde olan binlerce Kürt tutsaklarını yürekten kutladığını belirterek, onların bu onurlu direnişi Türkiye’nin demokratikleşmesine, Kürt halkı ve önderliğinin özgürlüğüne büyük katkı sunacağına inandığını söyledi.

40 gündür Türkiye hapishanelerinde binlerce Kürt siyasi tutsağın süresiz ve dönüşümsüz açlık grevini sürdürdüğünü hatırlatan ADAY, Kürt halkının onurunu ve özgürlüğünü amaçlayan açlık grevlerini samimiyetle desteklediklerini çünkü kendilerinin de aynı düşünceyi savunduklarını söyledi.

Tutsakların sahip oldukları tek şeyin darp edilen yaralı bedenleri olduğunu ve bunu da ölüme yatırdıklarını belirten ADAY, yaşanan zulüm, inkâr, imha ve asimilasyonun boyutunu gözler önüne serdiğini bildirdi.

Tutsakların taleplerinden birinin Türkiye de ki savaş ortamını barışa dönüştürebilecek tek kişi olan ÖCALAN’ın üzerindeki insanlık dışı tecridin bir an önce kaldırılması, özgürlük, sağlık ve güvenlik koşullarının düzeltilmesi olduğunu kaydeden ADAY, ikinci taleplerinin ise Kürt dili üzerindeki yasak ve baskıların kaldırılarak hapishanelerinde Kürt tutsakların kendi anadilleri ile savunma yapabilmeleridir dedi.

Bu taleplerin aslında Kürt halkının onursal talepleri olduğunu söyleyen ADAY, Kürt halkının dili ve önderliği kendi onurudur ve her insanın ve toplumun kendi onurunu koruması onun en doğal, en insani ve evrensel hakkıdır dedi.

Kürt halkının her alanda, her şart altında ve hapishanelerinde onurunu korumaya devam edeceğini kaydeden ADAY, süresiz ve dönüşümsüz olarak bedenlerini ölüme yatıran Kürt tutsakların; haklı, meşru, insani, demokratik ve evrensel taleplerinin karşılanması ve ölümlerin önlenmesinin biran önce sağlanması gerektiğini vurguladı.

Türkiye hapishanelerinde binlerce tutsağın ölüm oruçlarının 40. gününe girmişken, AKP hükümeti, siyasi partiler ve Türkiye’nin pek çok kurumlarının duyarsızlıklarının sürdüğüne dikkat çeken ADAY, cezaevlerinde ölümlerin olması halinde ülkenin fayda yerine zarar gereceğinin herkesin bilmesi gerektiğini hatırlattı.

Ölümlere göz yuman bir ülkede demokrasi ve toplumsal gelişmenin ve özellikle de huzurun sağlanmasının mümkün olamayacağını bildiren ADAY, Kürt halkı ve tutsaklarının insani ve evrensel taleplerine ölümle yanıt verilecek Türkiye’de huzurun, gelişmenin ve demokrasinin olamayacağı herkesçe iyi bilinmektedir diye konuştu.

Tek amaçlarının barış ve özgürlük olan Kürt tutsaklarının taleplerinin karşılanması ve şahadetlerinin olmaması, Türkiye’de yaşayan herkesçe önemsemesi gerektiğini vurgulayan ADAY, basının uzun süredir bu konuya duyarsızlığının kabul edilemez olduğunu, halkı doğru bilgilendirmek medyanın namusu ise buna duyarlı olmak ve kamuoyunu bilgilendirmek zorunluluğu vardır diye bir hatırlatmada bulundu.

Vicdanı olan herkese seslendiğini belirten ADAY, “Kürt halkı anadilini kullanmasın diye bu yaşanan ölümlere dur deyin. Kürt halkı özgürce yaşamasın diye verilen bedellere artık yeter deyin” diye konuşmasını sürdürdü.

Başbakana, Cumhurbaşkanına ve Meclis başkanına seslenen ADAY şunları söyledi; “Yönettiğiniz ülkede katliamlar yaşanıyor, binlerce insan yaşlı, genç, kadın can veriyor. Hapishanelerde binlerce insan Barış ve özgürlük talepleriyle bedenlerini ölüme yatırmış bulunuyor. Artık yönettiğiniz Türkiye’yi demokratikleştirerek yaşanır hale getirmeye çalışın, barışı, kardeşliği ve halkların eşitliğini sağlamaya çalışın. Artık Yeter.”

Eyleme BDP Van Milletvekili Nazmi GÜR ve BDP Muş Milletvekili Sırrı SAKIK’ta katıldı. GÜR, yaptığı kısa konuşmada, açlık grevini sürdüren tutsakların taleplerinin dikkate alınmasını istedi ve toplumsal duyarlılık çağrısında bulundu.

BDP Ankara İl Örgütünün eylemine; İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Yöneticileri,  Emeğin Partisi (EMEP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yönetici ve üyeleri de katılarak dayanışmada bulundu.

Oturma eyleminin bitirilmesinden sonra yeniden ve kısa bir açıklama yapan ADAY, yaşanan bu sorunu Ankara Demokrasi Güçleriyle paylaşacaklarını ve birlikte müdahalenin sağlanması konusunda gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 22 Ekim 2012, Pazartesi 9:47
Kategoriler: Güncel, Haberler