Hükümet tutsakların taleplerini karşılaşın

Hükümet tutsakların taleplerini karşılaşın
Samsun'da HDK'nin açlık grevlerine destek eylemi
HDK’nin açlık grevlerine destek eyleminden(ARŞİV)

İSTANBUL- DİSK Genel Başkanı Erol Ekicinin, hapishanelerde 41. güne giren açlık grevleri ile ilgili olarak 22 Ekim’de  yazılı bir açıklama yaptı, “Hükümet, bir an önce insani ve demokratik talepleri karşılamalı, açlık grevlerinde ölümlere yol açmamalıdır” dedi.
Eyleme 12 Eylül tarihinde başlayan ilk gruptaki 63 tutsak için kritik günlerin başladığı uyarısında bulunan Ekici, “41. günden sonra B1 vitamini alınmazsa tutsaklarda en iyi ihtimalle vücut fonksiyonlarını işlemez kılan hafıza kaybına yol açan Wernicke Korsakof hastalığı meydana gelecek” dedi.Hükümetin, açlık grevleri karşısındaki kayıtsızlığını eleştiren DİSK Genel Başkanı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kürt sorununun çözümü konusunda halkın demokratik taleplerinin karşılanmasına ‘soğuk’ bakan AKP, ‘sıcak çatışmalarla’ sorunun üstesinden geleceği yanılsamasını (veya bilinçli tercihini) sürdürüyor, demokratik Kürt siyasetini ise operasyonlarla, yasaklama ve baskılarla ‘bitirmeye’ çalışıyor. Yılların acıları ve deneyimlerinden geçmiş Kürt halkının direnci kırılıp, iradeleri teslim alınmaya çalışılıyor. AKP geçmişten ‘ders çıkartmak’ değil, iktidarlarını tamamen tesis etmek ve ‘nihai’ zaferlerini ilan etmek için büyük bir engel olarak gördükleri Kürt muhalefetini ortadan kaldırmak istiyor.”

“Kürt siyasi tutsaklarının haklı ve insani taleplerine sessiz ve duyarsız kalınamaz” diyen Ekici, hükümeti yanlış tutumundan vazgeçmeye çağırdı. DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, “AKP bu yanlış tutumunda ısrar etmekten vazgeçmeli, bir an önce insani ve demokratik talepleri karşılayarak, açlık grevlerinde ölümlere yol açmamalıdır! Aksi halde, çözüm ‘makamı’ olarak kapısını insanlığa kapatan AKP iktidarı olası ölümlerden sorumlu olacaktır.”

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 22 Ekim 2012, Pazartesi 15:43
Kategoriler: Haberler, Politika