‘Devrimci ve sosyalist basın susturulamaz’

‘Devrimci ve sosyalist basın susturulamaz’
Devrimci ve sosyalist basın susturulamaz
Devrimci ve sosyalist basın susturulamaz

İSTANBUL- Atılım, Özgür Gelecek, Kızıl Bayrak, Mücadele Birliği ve Meydan gazete ve dergileri, toplatma saldırısına karşı açıklama yaptı. İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya gelen dergi ve gazete çalışanları ile okurları, “Baskılar bizleri yıldıramaz. Devrimci sosyalist basın susturulamaz” pankartı açtı.

Eylemde, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Devrimci ve sosyalist basın susturulamaz”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.

Atılım, Kızıl Bayrak, Meydan, Mücadele Birliği ve Özgür Gelecek adına yapılan açıklamada, Kadıköy polisinin keyfi tutumuna dikkat çekildi. Devletin en küçük “çatlak” sese tahammül edemediği belirtilen açıklamada, Kürt basını ve devrimci sosyalist basına yönelik saldırılar hatırlatıldı. “Yine devrimci basın bugüne kadar pek çok baskı ile karşılaşmış, büroları basılmış, çalışanları işkence ile katledilmiş, kaybedilmiştir. Gazetelere uygulanan sansür nedeniyle bir çok yayınevi müdürü yüzlerce yıllık cezalara çarptırılmıştır. Gazetelere gelen kapatma cezaları ise her yeni yasa ile birlikte ortadan kalkmak bir yana, daha da yaygınlaşmış ve kolaylaşmıştır” denilen açıklamada, son bir kaç ay içerisinde Atılım, Yürüyüş, Kızıl Bayrak ve Mücadele Birliği gazete ve dergileri toplatma cezası ile karşı karşıya kaldığı belirtildi.

‘DEVRİMCİ BASIN GELENEĞİ DEVAM EDİYOR’

“Dünya ve Türkiye’de yaşanmakta olan yeni dönem ele alındığında, bu saldırının yeni saldırıların işaret fişeği olduğunu da gözden kaçıramayız” denilen açıklamada şunlar belirtildi: “İşçilerin, emekçilerin, ezilen halkların devrimci bir ayaklanmasından korkan devlet baskıyı tırmandırarak bunun önüne geçeceğini ummakta, gazeteleri yasaklayarak, hak arama eylemlerine saldırarak sonunu geciktirmek istemektedir. Ne gazete binaları havaya uçurulan, çalışanları katledilen Kürt özgür basın geleneği baskı ve yasaklara boyun eğmiştir, ne de Türkiye devrimci basını düzenin saldırıları karşısında geri adım atmıştır. Devrimci basın geleneğini dün olduğu gibi bugün de tüm saldırılara karşı savunmayı ve toplumu çürümüş düzene karşı mücadeleye çağırmayı sürdüreceğiz.”

Sloganlarla sona eren eylemin ardından, gazete ve dergiler toplu satış gerçekleştirdi.

İstanbul’da Kadıköy polisi, devrimci sosyalist basının satıldığı kitapevlerine tacizde bulunarak, yayınların yasadışı olduğu iddiasıyla yayınlara el koymuştu. Toplatıldıkları gerekçesiyle Atılım, Yürüyüş, Kızılbayrak, Azadiye Welat gazete ve dergileri ile Kürt sorunu ile ilgili kitaplara el koymuş ve bu yayınların satılmamasını istemişti. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 23 Ekim 2012, Salı 17:37
Kategoriler: Güncel, Haberler