‘Açlık grevindeki tutsakların sesini duyun’

‘Açlık grevindeki tutsakların sesini duyun’
Adana'da açlık grevlerini destek eylemi
Adana’da açlık grevlerini destek eylemi

ADANA- Adana Tabip Odası, DİSK Adana Bölge Temsilciliği, KESK Adana Şubeler Platformu, Halkevleri, TUHA-DER, İHD, TİHV, Tunceliler Derneği, ÖDP ve Halkların Demokratik Kongresi, 24 Ekim’de İnönü Parkı’nda basın açıklaması yaparak, açlık grevindeki siyasi tutsakların taleplerinin karşılanması için hükümete çağrı yaptı.

“Ölümleri durdurun. 43 gündür açlık grevinde olan tutsakların sesini duyun” pankartının açıldığı eylemde, kurumlar adına açıklamayı Güven Boğa okudu.

Boğa, Özgürlük savaşçısı tutsakların 12 Ekim’de başlayan açlık grevlerinin yayılarak devam ettiğini söyledi. Boğa, “Açlık grevlerini durdurmak için çözüm arayışında olması gereken hükümetin sergilediği sorumsuz tutumun sonucu olarak, açlık grevleri her gün daha da yaygınlaşıyor. 12 Eylül askeri darbe koşullarını eleştirmeyi ve bunun üzerinden politika yapmayı sürdüren AKP Hükümeti, dönemin hükümetlerinden farksız uygulamalara imza atıyor” dedi.

Toplumun, hapishanede başlayacak toplu ölüm endişesini dile getiren Boğa, şöyle dedi: “Açlık grevlerinin bitirilmesi için tutuklu ve hükümlülerin taleplerini karşılayacak girişimler derhal başlatılmaz ise, bunun cezaevlerini de aşan vahim gelişmelere neden olacağını tahmin etmek hiç de zor değil. 450 güne yakın bir süreden bu yana avukatları ve yakınları ile görüştürülmeyen, ağırlaştırılmış tecrit koşullarına mahkûm edilen Öcalan’ın yaşam koşulları açlık grevinin temel nedenlerinden biridir. Açlık grevini başlatan Kürt siyasi tutukluları diyalog ve çözüm istiyor. Kürt tutuklu ve hükümlüler, başta anadilinde savunma hakkı olmak üzere, cezaevlerindeki kötü koşulların son bulması, Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit koşullarının ortadan kaldırılması ve Kürt sorununda eşit haklara dayalı, barışçı ve demokratik çözüm için adım atılmasını istiyorlar.”

Harekete geçmeyenlerin, tutsakların ölümünden sorumlu olacağını söyleyen Güven Boğa, kamuoyuna da “Ne çatışma, ne tecrit, ne ölüm… Çözüm yolu diyalog ve özgürlük” çağrısına güç katma çağrısı yaptı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 24 Ekim 2012, Çarşamba 14:39
Kategoriler: Haberler, Politika