Tutsaklar: AKP müdahaleye hazırlanıyor

Tutsaklar: AKP müdahaleye hazırlanıyor
Adana'daki açlık grevine destek eyleminden
Adana’daki açlık grevine destek eyleminden (ARŞİV)

HABER MERKEZİ – Süresiz dönüşümsüz açlık grevindeki tutsaklar adına 24 Ekim’de açıklama yapan Deniz Kaya, AKP Hükümeti’nin eyleme müdahaleye hazırlandığına dikkat çekerek kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. ANF’nin haberine göre bayramı kutlamayacaklarını ve görüşe çıkmayacaklarını belirten Kaya, Kürt halkını kesintisiz nöbet eylemine çağırdı.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ile anadil üzerindeki baskıların sona ermesi talebi ile 43 gündür devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsaklar adına Deniz Kaya bir açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada eylemlerinin kararlılıkla ve inançla sürdürdüklerini açıklayan Kaya, taleplerinin muhatabının AKP hükümeti ve Adalet Bakanlığı olduğunu kaydetti. Kaya, AKP hükümeti ve bakanlık taleplerin karşılanması yerine açlık grevine giren arkadaşlarımıza karşı baskı ve işkence uygulamalarını arttırmıştır dedi. Birçok hapishanede açlık grevine giren tutsakların tek kişilik hücrelere atıldığını vurgulayan Kaya, tutsakların her gün ve 24 saat baskı altına alındığını belirtti.

‘HÜKÜMET MÜDAHALEYE HAZIRLANIYOR’

Silivri, Şakran ve Tekirdağ cezaevlerinde bulunan arkadaşlarının tek kişilik hücrelere alındığını ve Antep’te bulunan arkadaşlarının ise gece yarısı operasyonu ile başka cezaevlerine sürgün edildiklerini belirten Kaya, gardiyanlar tarafından baskı uygulandığını aktardı. Siirt’te açlık grevine giren tutsakların hücre cezaları ve disiplin soruşturmaları ile tehdit edildiğini de söyleyen Kaya, Karadeniz’de açlık grevinde bulunan tutsakların asker-gardiyanlar tarafından tehdit edildiğini ve e fiziki-psikolojik baskılara uğradığını söyledi. Kaya, kamuoyuna duyarlı olmaları yönünde çağrıda bulunarak, Hükümet ve Bakanlığın kendilerine müdahalede bulunmaya hazırlandıklarını kaydetti.

‘ZORLA TEDAVİYİ KABUL ETMEYECEĞİZ’

AKP hükümetini ve Bakanlığı uyardıklarını belirten Kaya, arkadaşlarına karşı sergilenecek en ufak bir yönelim, işkence veya zor uygulamaları karşısında misliyle cevap vermekten geri kalmayacaklarını ifade etti. Taleplerin karşılanmaması ve tutsaklara karşı gerçekleştirilecek saldırılarda, müdahalelerde yaşanacak olumsuzluktan AKP hükümeti ve bakanlık sorumul olacaktır dedi. Kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz; zorla tedaviyi kabul etmeyeceğiz diyen Kaya, tüm tutsakların zorla tedavi karşısında direnecelerini ve eylemlerine devam edeceklerini vurguladı.  Kaya, Tabip birlikleri, sağlık kuruluşları ve tüm ulusal-uluslararası insan hakları çevrelerine, aydın ve yazarlara çağrıda bulunarak acilen açlık grevi eylemcilerinin bulunduğu hapishanelere gelin dedi.

KESİNTİSİZ NÖBET EYLEMİNE ÇAĞRI

“Cezaevlerinde arkadaşlarımız dirhem dirhem erirken, kimse bizden bayramı kutlamamızı ve görüşlere çıkmamızı beklemesin” diyen Kaya, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Önder Apo’nun özgürlüğü, halkımızın kurtuluşu, ülkemizin statüsü için, başta ailelerimiz olmak üzere, tüm halkımızı bizlerle birlik olmaya, kesintisiz bir biçimde serhıldan hareketine katılmaya çağırıyoruz. Tüm ailelerimizi ve Kürdistan halkını, Kürdistani tüm kurum ve çevreleri, cezaevleri önünde özgürlük platformları kurmaya, kesintisiz nöbetler tutmaya çağırıyoruz.”

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 24 Ekim 2012, Çarşamba 15:13
Kategoriler: Güncel, Haberler, Politika