‘Başarmaya duyduğumuz inançla açlık grevindeyiz’

‘Başarmaya duyduğumuz inançla açlık grevindeyiz’
Amed'den mektup var
Amed’den mektup var

AMED- Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’nde açlık grevinde bulunan Ersan Nazlıer, açlık grevleriyle ilgili olarak mektup gönderdi. Nazlıer, halen 27 kişiyle devam ettirdikleri açlık grevinin taleplerinin ne kadar gerçekçi olduğunun katılımların artmasıyla ispatlandığını söyledi. Nazlıer, dışarıdaki eylemlerin ve devrimci dayanışmanın kendilerine güç verdiğini vurguladı. Açlık grevlerinin 41. gününde kaleme alınan mektupta, “Toplamda şu an 27 arkadaş eylemde bulunuyoruz. Taleplerimiz karşılanıncaya kadar devam edeceğimiz gibi yeni gruplarında katılacağı kesindir” denildi.

“12 Eylül’den bu yana 7 hapishanede 63 arkadaş süresiz-dönüşümsüz açlık grevini başlattık. Her geçen gün yeni katılımlarla bu sayı binlere ulaştı. Direnişin böyle dalga dalga yayılmasında taleplerimizin ne kadar gerçekçi olduğunun da ispatıdır. Başarmaya duyulan inançtır” diyen Nazlıer, şunları vurguladı:

“Eylemlerimizi 12 Eylül tarihinde başlatmak iki açıdan tarihseldir. Birincisi, 12 Eylül 1980 darbesi çıplak faşizmle Türkiye ve Kürdistan da büyük bir soykı

rımı gerçekleştirdi. Yaşama, insana dair olan tüm duygular tüm umutlar yok edilmek istendi. Bugünse AKP faşist devletinin sinsice de olsa aynı yolda yürüdüğünü görmekteyiz. İkincisi ise; faşizme karşı çıplak bedenleri ile yaşamın kararlıca savunan büyük ölüm orucu direnişçilerinden M. Hayri Durmuş yoldaşın şehadet günüdür. Tarihsel ve güncel bağını kurduğumuz da faşizm farklı maskelerle olsa da devam etmektedir. Buna karşı mücadele ve direnişle kararlı olunacağına mesajını içermektedir.”

Açlık grevlerine Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği ile Kürt halkının toplumsal talepleri için başlattıklarını vurgulayan Nazlıer, mektubunda şunları dile getirdi:

“İnsanın kendi ideaları, umutları için direniş halinde olması olağan üstü olmamalıdır. En olağan, en mütevazi ve en özlü bir duruştur. Feda ruhu kendi için bir şey istemez. Önderliğimizden, partimizden ve ölümsüz şehitlerimizden bu gerçekliği hücrelerimize kadar hissediyoruz. Bu yüzden halkımızdan, dostlarımızdan kendimiz için bir çağrıda bulunmak devrimci ahlakımızla bağdaşmaz. Sorun bizlerin yaşamı değildir. Özgür yaşayıp yaşamama sorunudur. Taleplerimiz özgür bir önderlikle yaşama arzusudur. Bu açıdan kimsenin de bizleri de yanlış anlamasını istemiyoruz. Halklarımızın ödediği bedel yaptığı fedakarlıklar direnişimiz için güçlü bir kaynaktır. Çağrımız herkesin haklılığına inandığı bu talepler etrafında saf tutmasıdır. Yani taleplerimiz yerine gelene kadar kimin gücü neye yetiyorsa onu yapmasıdır. Eylem halinde olmak aslında inanç ve güvenle dolu olmaktır. Bedel ödemeyi göze almak inancına bağlılık kadar kalanlara duyulan güveninde göstergesidir. Bizlerde yoldaşlarımıza, dostlarıma sonsuz bir güven duygusuyla doluyuz. Bu açıdan en küçük bir kaygı ve tereddüt duymuyoruz.”

‘DEVRİMCİ DAYANIŞMA GÜÇ VE MORAL VERDİ’

“Özellikle şu an zindanlarda bulunan MLKP ve Devrimci Karargah tutsaklarının açlık grevleriyle destekleriyle sunması, yine dışarıda sesimize sesleri ile anlam katan demokratik çevreler bizlere güç ve moral vermiştir. Bu yürüyüşte yoldaşlıkları bizler için büyük bir anlam ve değere sahiptir” diyen Nazlıer, “Tüm arkadaşlardan farklı da olsa açlık grevinden kaynaklı bazı belirtiler görülmeye başlandı. Bulantılar, baş, eklem ve kas ağrıları, gözlerde zorlanma gibi fakat hepsinin heyecanı, coşkusu ve kararlığı en üst düzeydedir” diyerek, açlık grevinde olanların durumlarıyla ilgili bilgi verdi.

D TİPİ CEZAEVİ’NDE 27 TUTSAK AÇLIK GREVİNDE

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde halen 27 tutsak açlık grevine devam ediyor.

12 Eylül’den beri; Ersan Nazlıer, Mazlum Tekdag, Ferhat Önder, Tayip Temel, Sami Geylan, Ramazan Başarı, Ramazan Yıldırım, M. Şerif Aslan, M. Salih İlen, Fırat Bilir, Erdal Emeç, Davut Polat, Osman Ötün, Ercan Şengül, Cihat Bekir açlık grevini sürdürüyor.

Salih Akdoğan, Faysal Sarıyıldız, Ahmet Makas, Hüseyin Orhan, Nusret Saltan, Celalettin Güngen, Engin Demir, Hasan Iraz, Mehmet Çoku, Cevher Ay, Murat İlhan ve Necdet Şan, 15 Ekim’de açlık grevine başladı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 25 Ekim 2012, Perşembe 17:52
Kategoriler: Güncel, Haberler