Destek açlık grevlerinden bazıları

Destek açlık grevlerinden bazıları
Zürih'de yapılan destek açlık grevinden
Zürih’de yapılan destek açlık grevinden

YENİLENDİ/HABER MERKEZİ- Açlık grevlerine destekler yayılıyor. AKP iktidarı Adalet Bakanı aracılığıyla tutsaklarla görüştüğüyse de bundan çıkan sonuç sadece  açlık grevlerini bırakın çağrısı diğer yandansa tutsaklara destek veren duyarlı kamuoyuna ve tutsak yakınlarına saldırmak oldu. Ama buna rağmen emekçiler sokaklara çıkarak destek eylemlerini devam ettiriyorlar.

Amed’de Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, Özgürlük savaşçısı tutsaklarının 44. gününde olan açlık grevine dikkat çekmek amacıyla 25 Ekim’de AKP Kayapınar ilçe binasında oturma eylemi başlattı.
10’unu aşkın barış annesi ve tutsak yakını, ölümlerin önüne geçmek için oturma eylemine başladıklarını duyurdu. İlçe binasına gelen polis, aileleri eylemi bitirmeleri yönünde uyardı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl Örgütü, 44. gününe giren açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla BDP il binası önünden Diyarbakır E tipi Hapishanesi önüne yürüyüş düzenledi.

Hapishane çevresinde çevik kuvvet polisi, panzer, TOMA ve zırhlı araçlarla geniş güvenlik önlemi alan polis, yürüyüş sırasında kitlenin kaldırımda yürümesi konusunda sık sık uyarıda bulundu. Hapishane önüne gelindiğinde ise kitlenin kaldırıma geçmesini isteyen polis, müdahale etmekle tehdit etti.

Andıç’ın ardından konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Kürt halkının bu bayramı da acı ve keder içerisinde geçirdiğini söyledi. Açlık grevindekilerin talepleri karşılanmadığı taktirde, açlık grevcilerinin sayısının artacağını belirten Aydoğan, açlık grevlerinin barış ve çözüm için yapıldığını kaydetti.

Yenikapı Tiyatro topluluğu da, açlık grevlerine destek vermek amacıyla bir günlük açlık grevi yapacak. Yenikapı Tiyatrosu’ndan 25 Ekim’de yapılan açıklamaya göre, 27 Ekim’de saat 12.00’de başlayacak açlık grevi, pazar günü saat 12.00’de sona erecek. Açlık grevi, Yenikapı Tiyatrosu’nun Alsancak’taki binasında gerçekleştirilecek.

İzmir Bayraklı BDP İlçe Örgütü, ilçe binası önünde süresiz-dönüşümlü açlık grevi başlattı. İlçe binası etrafına “Özgürlüğe açlığın Afrika’sıdır Kürdistan; Tecride son, talepler kabul edilsin” yazılı dövizler asan BDP’liler, 25 Ekim’de açlık grevine başladı.

Yamanlar’da oturan bir grup Alevi genci de cemevinde açlık grevi başlatmak istedi. Talepleri cemevi yönetimince kabul edilmedi. Bunun üzerine Alevi gençler, 24 saatlik açlık grevlerini Bayraklı BDP önünde yapma kararı aldı. Alevi gençler adına açıklama yapan Süleyman Göksel Yerdut, “Biz alevi gençler bu kirli savaşa karşı direnen ve onurlu barış diyen Kürt halkının elini tutmaktan onur duyuyoruz” dedi. BDP Bayraklı İlçe Örgütü ve Alevi gençlerin açlık grevine, ESP üyeleri de destek veriyor.

Kürt Kadın Hareketi, İsviçre’in Zürih kentinde cezaevlerinde süren açlık grevleriyle dayanışmak için 4 günlük açlık grevi başlattı. Açlık grevine İsviçre SKB dayanışma ziyaretinde bulundu.

Zürih’te yapılan açlık grevine sembolük olarak Atılım çalışanı bir günlük destek açlık grevi yaparak dayanışmada bulundu.

Oğulları hapishanelerde ve açlık grevinde olan, şehit annelerinin de yer aldığı açlık grevi, 24 Ekim’de “Öcalan’a Özgürlük Otobüsü”nün Zürih’e ulaşmasıyla sona erdi.

BDP Bodrum İlçe Örgütü, 44 gündür devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekmek için 25 Ekim’de AKP İlçe binasına kadar yürüyerek siyah çelenk bıraktı.

İstanbul’da BDP Esenyurt İlçe Örgütü üyeleri, ilçe binası önünde türküler ve marşlar eşliğinde 3 günlük açlık grevine başladı. 40 kişiyle başlatılan açlık grevine BDP’lilerin yanı sıra EMEP, SODAP ve BDSP üyeleri de katılıyor.

 

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 25 Ekim 2012, Perşembe 15:07
Kategoriler: Haberler, Politika