‘Yarın çok geç olabilir’

‘Yarın çok geç olabilir’
Dolmabahçe önünde açlık grevlerine destek açıklaması
Dolmabahçe önünde açlık grevlerine destek açıklaması

İSTANBUL- 78’liler Girişimi, EHP ve EDP’nin, 25 Kasım’da 44. gününde olan açlık grevlerine dikkat çekmek için Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi önünde yapmak istediği basın açıklaması polis tarafından engellendi.

78’liler Girişimi, EHP ve EDP üyeleri, Dolmabahçe Caddesi üzerinde bir araya gelerek Başbakanlık Ofisi önüne yürümek istedi. Ancak önleri çevik kuvvet polisleri tarafından kesildi. Başbakanlık Ofisi önü ve Dolmabahçe çevresindeki polisi yoğunluğu dikkat çekerken, grup engelleme üzerine basın açıklamasını Dolmabahçe Caddesi üzerinde gerçekleştirdi.

“Bugün bizim için de bayram değil. Ölümleri engelleyelim, yaşamı kucaklayalım. Yarın çok geç” yazılı pankartın açıldığı eylemde, ilk olarak 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can bir konuşma yaptı. Can, polisin engellemesini kınayarak, devletin yasakçı tutumunu “terör” olarak değerlendirdi. Can, engellemeyi, “halkın tepkisinden korkulmasına” bağladı. Can, bu eylemi eş zamanlı olarak 23 ilde yaptıklarını sözlerine ekledi.

BAYRAM DEĞİL ÖLÜME BİR GÜN DAHA YAKLAŞTIKLARI GÜN

Daha sonra kurumlar adına açıklamayı okuyan 78’liler Girişimi İstanbul Sözcüsü Yunus Bircan, “Bugün açlık grevindeki siyasi tutuklular için bayram değil, ölüme bir gün daha yaklaşıldığı gün. Bugün bayram değil, hükümet açlık grevinde olan siyasi tutukluların taleplerini görmüyor. Hükümet görmeyince yandaş medya da görmüyor” dedi.

Siyasi tutsakların savaş esiri olduğunu belirten Bircan, açlık grevi eylemcileri için “Kendileri için bir şey istemiyorlar. ‘Bu savaş bitsin’ istiyorlar. Bu savaş bitmek zorunda. Bunun yolu savaşan tarafların birbirini tanıması, muhatap alması ve görüşmesinden geçiyor. Görüşülecek kişilerin başında savaşan taraflardan birinin önderi olan Abdullah Öcalan geliyor” dedi.

Kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapan Bircan, şöyle dedi: “On binlerle, yüz binlerle savaşın ve ölümün üzerine yürüyebilirsek, ancak o zaman ölümü öldürebilir, yaşamı kucaklayabilir, barışın, adaletin ve kardeşliğin çözümüne yol verebiliriz.”

Açlık grevi eylemcileri için bayram günü olmadığını yineleyen Bircan, ekledi: “Bugün bizim için de bayram değil, açlık grevindeki arkadaşlarımızla dayanışma, ölümün önüne geçme, yaşamı ve kardeşliği kucaklama günü bugün. Yarın mı? Yarın çok geç.”

Basın açıklamasına BDP de destek verdi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 25 Ekim 2012, Perşembe 14:18
Kategoriler: Güncel, Haberler