‘Önce adaleti sağlayın…’

‘Önce adaleti sağlayın…’
Cumartesi anneleri eyleminden
Cumartesi anneleri eyleminden

İSTANBUL- Cumartesi Anneleri, bir bayramda daha Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

396. kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri, yetkililere, “Önce tüm yurttaşların temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alacak yasal düzenlemeleri yapın. Sonra bize bayramdan, huzurdan ve kardeşlikten söz edin” diye seslendi.

Her bayramda aynı şeyi yaşadıklarını belirten Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, “Yıllar oldu, sesimizi duymadılar, bizi görmediler. Biz artık devletten ümidimizi kestik. Artık halkın uyanması lazım. Kayıplarımız, kendi adaletini kendisi soruyor. Adaleti biz sağlayacağız” dedi.

“Yıllardır kayıplarımızın akıbetini soruyoruz. Biliyoruz onlar yok artık ama kemiklerini istiyoruz” diyen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun, yetkililere, “Kürt sorununu çözümü için daha kaç insan ölsün?” diye sordu. Cezaevlerinde PKK ve PJAK’lı tutukluların sürdürdüğü açlık grevinin 46. gününe girdiğini hatırlatan Tosun, “Onlar, anadillerinde konuşmak, savunma yapmak istiyorlar. Milyonların siyasi önder olarak kabul ettiği sayın Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılmasını, sağlık ve güvenlik koşulllarının sağlanmasını istiyorlar” diye konuştu. Tutukluların bu taleplerinin meşru olduğunu vurgulayan Tosun, ölümler yaşanmadan taleplerin kabul edilmesini istedi.

‘DAĞLAR, UÇURUMLAR, ASİT KUYULARI SEVDİKLERİMİZİ VERİN…’

Hüseyin Taşkaya’nın oğlu Şerif Taşkaya, “19 yıldır bayramlarımız onsuz geçiyor” dedi, babasının ölümünden Tansu Çiller ve Mehmet Ağar’ın sorumlu olduğunu kaydetti.

AKP’nin de diğer hükümetler gibi kayıplar sorununu görmezden geldiğini, sorumluları cezasız bıraktığını ifade eden Taşkaya, Başbakan’ın 2 yıl önce Dolmabahçe Sarayı’nda kayıp yakınları ile görüştüğünü, ancak bir sonuç çıkmadığını hatırlattı. Taşkaya, “Artık yetkililere seslenmiyoruz. Dağlara sesleniyoruz, uçurumlara, Fırat’a, asit kuyularına sesleniyoruz, sevdilerimiz sizlerin dibinde mi verin onları bize” şeklinde konuştu ve mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

BİR MEZAR BU KADAR MI KORKUTUYOR?

Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren ise şunları söyledi: “Bugün bayram. Babam oğlunun mezarını bulamadan gitti, annem ise hasta. Biz 32 yıl boyunca annemizin ve babamızın elini iki kez öptük, onun yokluğunu hissettirmemek için.

Artık, annelere evlatlarının mezarlarını verin. Verilecek mezar devleti yıkacak kadar büyük mü? Bu kadar mı korkutuyor sizi bir mezar? Biz onların mezarlarını, kemiklerini istiyoruz.”

Hüseyin Toraman’ın İstanbul Kocamustafapaşa Meydanı’ndan kaçırılarak, kaybedilişinin 21. yıl dönümü. Cumartesi insanları, Toraman’ın kardeşi Sakine Toraman’ın Almanya’dan gönderdiği mektubu okudu.

HANGİ BARIŞ, HUKUK DEVLETİ, ADELET….

Bu haftanın metnini gözaltına kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak okudu.

Ocak, “Bayramlar, acımızı derinleştirdiği için, yaşadığımız hukuksuzluğu daha çok hissettirdiği, devleti yönetenlerin ikiyüzlü yaklaşımlarına duyduğumuz öfkeyi güçlendirdiği için Galatasaray’dayız” dedi.

Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’ün yayınladıkları bayram mesajlarında, “adalet, hukuk devleti, toplumsal barış, temel hak ve özgürlükler”den bahsettiğini hatırlatan Ocak, “Söyleyin bize; evlatlarımızın akıbetlerini gizleyen, faillerini koruyan politikaların devamcıları olarak hangi bayram huzurundan söz ediyorsunuz? Mezarsız annelerin ülkesinde hangi adaletten söz ediyorsunuz? En temel hakları için ölmekten başka çıkış yolu bulamayan yüzlerce mahpus gerçeği karşısında hangi hukuk devletinden söz ediyorsunuz? Filipinler’de barış içi müzakerelerde arabulucukluk yaptığınızı açıklayıp, kendi ülkenizde savaşta ısrar ederken hangi barıştan söz ediyorsunuz?” sorularını sordu.

Ocak, şöyle devam etti: “Anneleri evlatsız bırakan politikalara son verin. Ölüm sınırına gelmiş yüzlerce gencin demokrasilerde olmazsa olmaz talepleri karşısında derhal somut adım atın. Arşivlerinizde gizli tutulan kayıplarımızın akıbetlerini açıklayın. Sonra bize adaletten söz edin.”

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 27 Ekim 2012, Cumartesi 14:52
Kategoriler: Güncel, Haberler