Demokratik direniş çadırlarında 30 Ekim çağrısı

Demokratik direniş çadırlarında 30 Ekim çağrısı

Hapishanlerde 47. gününe olan süresiz dönüşümsüz açlık grevlerine destek amacıyla Amed, Ağrı, Van, Batman, Urfa, Muş, Mardin gibi bir çok il ve ilçelerinde demokratik direniş çadırları kuruldu, açlık grevleri başlatıldı. Topyekün direniş günü ilan edilen 30 Ekim’de hayatı durdurma çağrıları yapıldı.

Demokratik direniş çadırlarında 30 Ekim çağrısıAMED- Açlık grevlerine destek amacıyla Amed, Ağrı, Van, Batman, Urfa ve ilçelerinde açlık grevleri başlatıldı. Demokratik direniş çadırları açıldı.

Amed’de Aydın, Sanatçı ve Yazarlar İnisiyatifi, cezaevlerindeki süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine ilişkin Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti önünde basın açıklaması yaptı. Aralarında sanatçı Diyar, Mehmet Atlı, Cevdet Bağca ile yazar Roni War’ın da bulunduğu 252 aydın, yazar, sanatçı, yönetmenin altına imza attığı basın açıklamasına yazar ve DTK Daimi Meclis Üyesi Osman Özçelik de katıldı.

Aydın, Sanatçı ve Yazarlar İnisiyatifi adına basın açıklamasını okuyan Özçelik, Türkiye’nin 60’a yakın cezaevinde vicdanları kanatan bir açlık grevinin olduğunu belirterek, 12 Eylül’de başlayan açlık grevlerinin ölüm sınırında olduğunu ve bu direnişin sonlandırılması adına hükümettin somut bir adım atmadığını söyledi. Cezaevindeki tutsakların kendi cezaevi koşulları için değil, toplum için, savaşın bitmesi için bedenlerini ölümlere yatırdığını vurgulayan Özçelik, “Türkiye’de kalıcı bir barışın sağlanması için sadece ve sadece 3 temel şart ileri sürmektedirler. Bu şartlar hiç de kabul edilmeyecek şartlar değildir. Türkiye ve Kürdistan’da yaşayan herkesin ve her kesimin demokrasi içinde, birlikte yaşamanın yaşamsal şartlarıdır. İşte bizi harekete geçiren bu vicdan ve insanlık duruşudur” dedi.

Türkiye’de artık “içeri” ve “dışarı” arasında bir farkın kalmadığını vurgulayan Özçelik, bu haksızlığa, hukuksuzluğa son vermek için bedenlerini dirhem dirhem eriten insanların sesine ses katmanın önemine dikkat çekti. “Sessiz kalmak kendine karşı ihanettir” diyen Özçelik, “Sessiz kalmak geleceği öldürmek demektir! Biz arkadaşlarımıza, yoldaşlarımıza sahip çıkmalıyız! Bugün sahip çıkmazsak ne zaman sahip çıkabiliriz?” diye sordu. İnisiyatifin bu eylemi selamladıklarını ve bu eylemin barışçıl bir şekilde sonlandırılmasını ümit ettiklerini belirten Özçelik, bu taleplerin kendi talepleri olduğunu ve taleplerin bir an önce yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

BDP Hani İlçe Örgütü, cezaevlerinde başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine destek vermek amacıyla BDP binasında 1 günlük açlık grevi başlattı. Açlık grevine BDP İlçe örgütü, belediye başkanı, belediye meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş da katıldı. BDP Kocaköy İlçe Örgütü de, açlık grevlerine destek vermek amacıyla aralarında BDP ilçe başkanı, belediye başkanı, barış annelerinin de bulunduğu 22 kişi ile 3 günlük dönüşümlü açlık grevi başlattı.

AĞRI’DA 30 EKİM ÇAĞRISI

Demokratik direniş çadırlarında 30 Ekim çağrısıBDP Ağrı İl Örgütü’nde başlatılan açlık grevinin “topyekun direniş günü” olarak ilan edilen 30 Ekim’e kadar süreceği belirtildi. BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy açlık grevindekileri ziyaret etti. Aksoy, “Şimdi açlık grevine bedenini yatıran arkadaşlarımız kendi anadilinde savunma yapamıyorlar, hala ‘bilinmeyen bir dil’ deniliyor. Arkadaşlarımızın talepleri meşrudur biz de Kürt halkı olarak bu eylemlerin içinde olacağız” dedi. Aksoy, Türkiye’nin her ilinde çeşitli eylem ve etkinliklerinin devam ettiğini belirterek, 30 Ekim’de yapılacak basın açıklamasına bütün Ağrı halkını davet etti. Aksoy, daha sonra açlık grevindekileri ziyaret etmek üzere Patnos’a doğru yola çıktı.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi’nde dün başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevide 2. gününde devam ediyor.

VARTO’DA GREV YENİ KATILIMLARLA SÜRÜYOR

Süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerinde destek amacıyla Muş’un Varto ilçesinde yeni katılımlarla açlık grevi devam ediyor. BDP Varto İlçe binasında 26 Ekim’de başlatılan açlık grevlerini bugün Varto Belediye Başkanı Gülşen Değer ve belediye meclis üyeleri ile beraber 16 kişilik grup devraldı.

BOSTANİÇİ’DE AÇLIK GREVİ ÇADIRI KURULDU

Demokratik direniş çadırlarında 30 Ekim çağrısıVan’ın Bostaniçi (Sixkê) beldesinde cezaevlerinde sürdürülen açlık grevine ilişkin BDP Bostaniçi Belde Örgütü basın açıklaması düzenleyerek beldede açlık grevi çadırı kurdu. BDP belde binası önünde düzenlenen açıklamaya Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, BDP belde yöneticileri ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Yapılan basın açıklamasından sonra kitle 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Kitle daha sonra BDP belde binası arkasında kurulan açlık grevi çadırına geçti. Açlık grevinde bulunan siyasi tutsaklara destek amacıyla 3 günlük süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemcileri adına konuşan Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, “Herkes bunu iyi bilsin tek bir arkadaşımızın şahadeti bizler için hayatın durmuş olduğu anlamına gelir” dedi.

MARDİN’DE 3 MAHALLEDE DİRENİŞ ÇADIRLARI KURULDU

BDP Mardin il, Kızıltepe ilçe yöneticileri, Kızıltepe Belediye Başkanvekili Haşim Baday, Kızıltepe Belediye Başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, DTK üyeleri, MEYA-DER, MADAY-DER yöneticileri ve yüzlerce kişinin katılımıyla Atatürk, Tepebaşı ve Cumhuriyet mahallelerinde direniş çadırları kuruldu.

URFA’DAKİ GREVİ BOZOVALILAR DEVRALDI

BDP Urfa İl Örgütü, süresiz-dönüşümsüz açlık grevine destek amaçlı 25 Ekim’de dönüşümlü açlık grevi eylemi başlatmıştı. İki günlük dönüşümlü olarak başlayan eylemi Bozova ilçesi’nden gelenler devraldı.

BATMAN’DA SENDİKA ÜYELERİ TUTSAKLARA DESTEK VERİYOR

Batman Demokrasi Platformu, Yılmaz Güney Sineması önünde süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi başlattı. Eyleme BDP Batman İl Eş Başkanvekili Ayşe Ağılgat, Batman Demokrasi Platformu üyesi STK’ler ile çok sayıda kişi katıldı. Burada konuşan Petrol-İş Batman Şube Başkanı Mustafa Tekik, 47’nci gününde 680 tutsak tarafından devam ettirilen açlık grevi eyleminin ölüm riski sürecine girmiş durumda olduğunu belirtti.

Barıştan, özgürlükten ve eşitlikten yana olan tüm çevrelerin ortak duygusunun 47 gündür açlık grevinde olan ve haklı talepleri için bedenlerini ölüme yatıran tutsakların beklentilerinin karşılanması yönünde olduğunu ifade eden Tekik, “Devleti yöneten AKP hükümetinin, tasfiyeci, ötekileştirici ve savaşçı politikalardan vazgeçip, Kürt hareketinin tüm bileşenleriyle ve Sayın Abdullah Öcalan ile diyalog ve müzakereyi samimiyetle benimseyip Kürt sorununa adil ve kalıcı çözümü esas alması, kamuoyunun acil ve yüksek beklentisidir” dedi.

Açıklamanın ardından Petrol-İş Batman Şubesi’ne bağlı 17 üye bir günlük açlık grevi eylemine başladı. Açlık grevi eylemini yarın da Batman SES Şubesi devralacak.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 28 Ekim 2012, Pazar 15:55
Kategoriler: Güncel, Haberler