Özgen: Bölgedeki şubelerimiz eyleme katkı sunacaktır

Özgen: Bölgedeki şubelerimiz eyleme katkı sunacaktır
KESK Genelbaşkanı Lami Özgen
KESK Genelbaşkanı Lami Özgen

ANKARA- KESK Genel Başkanı Lami Özgen, BDP’nin 30 Ekim için ilan ettiği “30 Ekim Topyekün Direniş Günü”ne, emekçi memurlar da dahil tüm muhalif kesimlerin destek sunması gerektiğini belirtti. “İşe gitmeme” çağrısını da içeren eylem için merkezi olarak bir karar almadıklarını söyleyen Özgen, “Ancak, bölgede açlık grevlerine hassasiyet had safhaya ulaşmış noktada. Oradaki şubelerimiz kendi özgünlükleri çerçevesinde katkı sunacaklardır” dedi.

BDP, açlık grevindeki Kürt siyasi tutukluların eylemini desteklemek için ilan ettiği “30 Ekim Topyekün Direniş Günü” kapsamında açlık grevleri, oturma eylemleri, kepenk kapatma ve çocuklar okula göndermeme gibi eylemlerin yanı sıra, çalışanlara “işe gitmeyin” çağrısında da bulunuyor.

Bu çağrıya yanıt olarak sendikaların henüz aldıkları merkezi bir karar bulunmuyor. Ancak özellikle bölgede KESK ve DİSK’e bağlı bazı sendikaların üyelerinin çağrıya uyup işe gitmemesi bekleniyor.

Konuya ilişkin olarak ETHA’nın sorularını yanıtlayan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, merkezi olarak bir karar almadıklarını söyledi, “Ancak, bölgede açlık grevlerine hassasiyet had safhaya ulaşmış noktada. Oradaki şubelerimiz kendi özgünlükleri çerçevesinde katkı sunacaklardır” dedi.

“Cezaevlerindeki açlık grevleri, artım tüm muhalif kesimler açısından kaygı duyulacak noktaya geldi” diyen Özgen, şöyle konuştu: “Biz de geçtiğimiz günlerde hem kendimiz hem de diğer meslek örgütleriyle beraber hükümete çağrılarımızı yaptık. Hükümet, bugünkü tutumundan vazgeçmelidir. Daha önce de açlık grevleri yaşandı. Tutuklular, açlık grevi yoluyla hem hak mücadelesini yürüttüler, hem de çeşitli siyasi sorunlara işaret ettiler, Ancak bu süreç daha sıkıntılı gidiyor. Özü itibariyle Kürt sorunuyla ilgili. Kürt siyasetçiler açlık grevinde. Hükümet, Kürt sorununa dönük adım atmak zorunda kalacak elbette. Ancak, ölümlerin olmadan atılması, hem hükümet, hem Kürtler, hem tüm halklar, hem de açlık grevindekiler için çok önemlidir.”

Çözüme yönelik eylemlere katkı sunmanın önemli olduğunu belirten KESK Genel Başkanı Özgen, “BDP’nin Türkiye genelinde yarın için çağrısını yaptığı eyleme de, diğer muhalif kesimler desteklerini sunabilmelidir” diye konuştu.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 29 Ekim 2012, Pazartesi 12:42
Kategoriler: Güncel, Haberler