“Topyekün direniş” çağrıları yayılıyor

“Topyekün direniş” çağrıları yayılıyor

12 Eylül’den bu yana hapishanelerde sürdürülen açlık grevinin kritik aşamayı geçmesinden sonra destek eylemleri yayılıyor. Destek açlık grevleri, yürüyüşler, çadır eylemleri, basın açıklamaları, oturma eylemleri vb. biçiminde devam eden destekler, 30 Ekim’de “Topyekün Direniş” çağrısına dönüştü.

Demokratik direniş çadırlarında 30 Ekim çağrısıİSTANBUL- BDP’nin, 48 gündür devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek için 30 Ekim için ilan ettiği “Topyekün Direniş Günü”nde İstanbul’da 34 ilçede sivil itaatsizlik eylemleri yapılacak.

Eylem ile ilgili olarak ETHA’ya açıklama yapan BDP İl Eş Başkanı Asiye Kolcak, 34 ilçede “çadır kurma, oturma eylemi ve açlık grevi yapma” şeklinde sivil itaatsizlik eylemleri yapacaklarını söyledi. İşe de gidilmeyeceğini ve çocukların okula gönderilmeyeceğini belirten Kolçak, “Yaşatmak için 30 Ekim’de yaşamı durduralım” dedi.

Sivil itaatsizlik eylemine HDK’nin yanı sıra sendikalardaki yurtsever ve sosyalistlerin de katılımının olacağını belirten Kolçak, “Herkese, cezaevlerindeki tutsaklara ve haklı taleplerimize destek vermek için, yaşamı savunmak için, bir günlük yaşamı durdurma çağrısı yapıyoruz” diye konuştu.

“BÜYÜK BİR SAHİPLENME GERÇEKLEŞMELİDİR”

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yaptığı açıklamada, hapishanelerdeki PKK ve PAJK’lı tutsakların açlık grevlerinin 50. günlere dayanmasına dikkat çekti. BDP’nin “Topyekün Direniş” kararına katılım çağrısı yapan DTK,

“14 Temmuz 1982 Büyük Ölüm Orucu nasıl Kürt halkının dirilişinin ilk kıvılcımı olduysa, 12 Eylül 2012 Süresiz Dönüşümsüz Açlık Grevi de Kürt halkının özgürlüğüne giden büyük bir adım olarak tarihe geçecektir. Bu süreç sıradan yaklaşılmayacak bir şekilde hassastır. Tüm halkımızın hem Açlık Grevi Eylemini sürdüren tutsaklarla hem de onların talepleri etrafında birleşmesi gerekmektedir. Demokratik Çözümden, özgürlüklerden, insan haklarından yana olduğunu iddia eden hiç kimse bu sürece uzak kalmamalıdır. Herkes bulunduğu alanda yapabilecekleri ile büyük bir sahiplenme gerçekleştirmelidir” denildi.

DTK bileşeni BDP’nin 30 Ekim’de yaşamın her alanında çalışanların genel greve gideceği, esnafların kepenk açmayacağı, şoförlerin kontak kapatacağı, “topyekûn direniş günü” kararı aldığı hatırlatılan açıklamada, bu tarihte Kürt halkının bu karar çerçevesinde açlık grevi yapan tutsaklarla aynı amaçlar uğruna bütünleştiğini tüm dünyaya göstermesinin tarihi bir sorumluluk olduğu vurgulandı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 29 Ekim 2012, Pazartesi 13:01
Kategoriler: Güncel, Haberler