HDK Samsun Meclisi, Bafra Hapishanesi önündeydi

HDK Samsun Meclisi, Bafra Hapishanesi önündeydi
Samsun HDK, Bafra Hapishanesi önünde açıklama yaptı
Samsun HDK, Bafra Hapishanesi önünde açıklama yaptı

SAMSUN- Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Samsun Meclisi, Bafra Hapishanesi’nde bedenini açlığa yatıran olan tutsaklarla dayanışma amacıyla, hapishane önünde bugün bir basın açıklaması yaptı.

Açlık grevlerini durdurmak için çözüm arayışında olması gereken hükümetin sergilediği sorumsuz tutumun sonucu olarak, açlık grevlerini her gün daha da yaygınlaştığını belirten Samsun HDK, tutsakların tecride, imha ve inkar saldırılarına, anadil yasağına karşı direndiklerini ve gün gün eridiklerini belirtti.

AKP’nin Kürt sorununun çözümünde şiddeti dayatmaya devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Bilinmelidir ki, cezaevlerinde başlayan sessiz ölümlerin yankısı Türkiye’yi sarsmakla kalmayacak, tüm dünyanın dikkatlerini AKP Hükümeti’nin en basit demokratik bir talebi bile ortaya süreni tıkadığı cezaevlerine ve AKP’nin iddia ettiği ‘ileri demokrasi’ye yöneltecektir. Bu gidişe dur demek için harekete geçmeyenler, bugün ölüme adım adım yaklaşan tutuklu ve hükümlülerin ölümünden sorumlu olacaklardır” dendi.

Tüm kamuoyunu özgürlük ve demokrasi koşullarının cezaevlerinden başlayarak tüm toplumu sarması için, Kürt sorununun adil ve barışçıl yöntemlerle çözümü için bedenini açlığa yatıran tutsakların taleplerine duyarlı olmaya çağıran grup, “Açlık grevi 49. günde”, “Ölüm değil çözüm istiyoruz” sloganları attıktan sonra dağıldı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 30 Ekim 2012, Salı 17:50
Kategoriler: Güncel, Haberler