Kazanmak için kenetlenme zamanı

Kazanmak için kenetlenme zamanı

ÖZGÜR KAYA

Direniş Erdoğan diktatörlüğünü ezecekTürkiye ve Kuzey Kürdistan zindanlarındaki yurtsever devrimcilerin açlık grevi eylemleri 50`li günlerde. Açlık grevindeki tutsaklar hayati tehlike sınırında.

Cezaevlerinde can kaybı artık zamanla yarışıyor. Yurtsever tutusakların talepleri esas itibariyle de kendi yaşam koşullarından öte kolektif haklar ve İmralı’da 13 yıldır tecrit altında yaşayan Kürt halk önderi A. Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması için.

Türkiye devrimci hareketleri, açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine yabancı değil. 96 ve 2000 ölüm oruçlarında bolca deneyim edindi. Zaferin de yenilginin de hangi koşulların ürünü olduğunu iyi bilir. Biliriz ki özellikle cezaevleri direnişlerinde asıl neticeyi belirleyen tutsakların ve sokağın paralel mücadelesidir. Tutsakların son kozların bedenlerini ölüme yatırdıkları düşünülürse artık top sokaktadır. Dolayısıyla dayanışmanın gücündedir. Kürt halkının evlatlarına daha fazla sahip çıkması gerektiği çağrıları ileriki günlerde cevap bulacaktır kuşkusuz. Ancak asıl çağrı Türk emekçilerine ve öncelikle de onların ileri bölüklerine olmalıdır.

Zira kritik bir sınıra dayanan açlık grevi eylemine Türkiye’den devrimci hareketten önemli bir kesimin seyirci pozisyonunda kaldığı görülüyor. Ümit ediyorum ki Türkiye devrimci hareketi daha önceki cezaevi direnişlerinde yurtsever tutsakların farklı tutumlarını, bu direnişte hesap konusu yaparak tutum almıyordur. Aksi tutum kendilerinin varlık nedenlerinin tezatı olur. Nedeni hiçbir gerekçeyle açıklanamaz bu izleyici durumun değişmesi gerekliliği sadece bu hareketlerin kendi tarihi sorumluluklarından ötürü değil, aynı zamanda tarihsel görevdir. Kürt halkı ile Türk emekçileri arasındaki kardeşliği pratikte mayalanması ve dolaysız bir biçimde de devrim mucadelesi açısınndan da zorunludur. Gerçek kardeşliği meydanlarda attığımız sloganlar ile öremeyeceğimiz kesin.

Kürt halkı ile Türk halkının ruhsal kardeşliği bu direnişte kendine yer bulmalıdır. Tatlı değil acı günlerde bir sıcak el değerlidir. İşte kardeşlerden biri diğer kardeşinin elini istiyor. Bu el birlikte yaratılacak kazanımla kenetlenecektir. Coğrafyamızda devrim ve sosyalizm bu kenetlenen ellerin eseri olacaktır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 30 Ekim 2012, Salı 12:24
Kategoriler: Sizlerden