Destek açlık grevleri

Destek açlık grevleri

HABER MERKEZİ- Açlık grevlerinin 51. gününde hükümetin çözümsüzlüğü ve saldırganlığı devam ederken, tutsakların direnişi tüm kararlılığıyla sürüyor. Açlık grevine destek eylemleri sürüyor.

HAMBURG– Almanya’nın Hamburg kentinde Santafu Kapalı Cezaevi’nde bulunan sosyalist ve Kürt yurtseverleri, Türkiye cezaevlerindeki açlık greviyle dayanışmak için üç günlük açlık grevine başlayacak. 1 Kasım’dan itibaren başlanan açlık grevi için “Varolan mevcidiyet içerisideki insanlarımızın büyük bölümü eyleme büyük coşkuyla sahip çıkmaktılar ve katılmış bulunmaktadırlar. Mazlumlardan Demircioğullarına bu bayrak hiç düşmedi, düşmeyecek” açıklaması yapıldı.

gebzede-nobet-ikinci-grupta-4
Gebze’de eylemi ikinci grup devraldı

GEBZE- BDP Gebze İlçe Örgütü’nün cezaevlerindeki açlık grevlerine destek için Gebze Cezaevi önünde 31 Ekim günü açıklama yaptı. Açıklama ile 30 Ekim’de başlayan açlık grevi eylemini, ikinci ekip devraldı. HDK üyelerinin de destek verdiği eyleme yaklaşık 100 kişi katıldı. Eylem nedeniyle cezaevinin önü çevik kuvvet polisleri ve panzerlerle kapatıldı. Kitle açıklamayı, cezaevinin karşısında gerçekleştirdi. “Tecride son ver ölümleri durdur”, “Açlık grevindeki siyasi tutsakların talepleri kabul edilsin. Ölüm değil çözüm istiyoruz” BDP ve HDK imzalı pankartlar taşındı. BDP Gebze İlçe Örgütü tarafından dün başlatılan 3 günlük dönüşümlü açlık grevi Cuma günü saat 12.00’da Kandıra Cezaevi önünde yapılacak açıklama ile sonlandırılacak.

KAYSERİ– Kayseri’de 31 Ekim günü basın açıklaması yaptı. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İl Meclisi üyesi Kadri Erener yaptığı konuşmada, ölüm eşiğine gelindiğini hatırlatarak “Bu çizgiyi aşmamak için tüm ülke düzeyinde kadın, erkek, her dilden ve inançtan insanlarımızın güçlü çığlığına ihtiyaç var. İnsan yaşamının değerine kutsallığına inanan tüm demokratik kurumları ve bireyleri her yerde ve alanda dayanışma göstererek, ölümleri engellemek üzere güçlü bir ses ve büyük bir büyük bir çığlık yaratmaya çağırıyoruz.” dedi. Basın açıklamasına HDK bileşeni olan BDP, ESP, EMEP, EDP, SDP dışında Devrimci 78’ler, Alevi Kültür Merkezi destek verdi.

Eskişehir'de BDP üyeleri açlık grevinde
Eskişehir’de BDP üyeleri açlık grevinde

ESKİŞEHİR– Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eskişehir İl Örgütü, Kürt siyasi tutuklulara destek için açlık grevi yapan BDP üyelerini 31 Ekim günü ziyaret etti. ESP İl Başkanı Ahmet Uluçelebi ve beraberindeki heyet, 30 Ekim gününden itibaren açlık grevinde olan BDP üyelerini ziyaret ederek, dayanışma duygularını ziyaret etti.

İSTANBUL- Yeniden Dünya İçin Çağrı Gazetesi okurları,  31 Ekim’de 5 günlük dönüşümlü açlık grevine başladı. Güney Kültür Merkezi’nde açlık grevine başlayan Çağrı Gazetesi okurları, tutukların taleplerinin kabul edilmesini istedi. “Tecride son, siyasi tutsaklara özgürlük” diyen Çağrı Gazetesi okurları, herkesi, tutukluların 50 gündür sürdürdüğü açlık grevine destek vermeye çağırdı.

Antimilitarist, vicdani rettçiler
Antimilitaristler, vicdani rettçiler, LBGT aktivistleri açlık grevine başladı

İSTANBUL– “Her an, her dakika oldukça önemlidir. Herkes bulunduğu yerde bir şeyler yapabilir, yarın ‘keşke’ dememek için bugün, şimdi, hemen bir şeyler yapmak lazım” diyen Nevin Özdemir (sosyolog), Munzur Coşkun (Müzisyen, Keskesor LGBT aktivisti), İnan Suver (vicdani retçi, emekçi), Ercan Jan Aktaş (Sosyal bilimci, vicdani retçi), Doğan Özkan (vicdani retçi, insan hakları savunucusu), Serap Halvaşi (Barış aktivisti), Ali Okçu (öğrenci), Mehmet Lütfü Özdemir (yazar, vicdani retçi), Raiba Altıparmak (eğitimci) açlık grevine başladı. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde 1 Kasım günü basın açıklaması yapan grup, değişik sürelerde açlık grevi yapacak.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 1 Kasım 2012, Perşembe 17:09
Kategoriler: Haberler, Politika