‘Siyasi kibirle insani şeyleri umursamıyor’

‘Siyasi kibirle insani şeyleri umursamıyor’
Tutsaklar serbest bırakılsın
Cezaevi İzleme Koordinasyonu, Bakırköy Cezaevi önünde açıklama yaptı

İSTANBUL- Cezaevleri İzleme Koordinasyonu, Bakırköy Cezaevi önünde yaptığı açıklamayla, tutsakların taleplerinin kabul edilmesini, ölümler yaşanmadan soruna çözüm bulunmasını istedi. “Siyasi tutsakların süresiz dönüşümsüz açlık grevleri 12 Eylül 2012’den beri sürüyor. Cezaevlerinde ölüm değil çözüm” pankartının açıldığı eylemde, aileler ve insan hakları savunucuları, cezaevinin önünde oturma eylemi yaptı.

“Ölüm değil çözüm istiyoruz”, “Biji berxwedana zindanan”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atan kitle, “Anadilde eğitim, anadilde savunma; tecrit kaldırılsın”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, “Açlık grevlerinin sesini duyun” yazılı dövizler açtı.

‘TALEPLER KARŞILANANA KADAR EYLEMLER SÜRECEK’

Avukat Züleyha Gülüm, açlık grevindeki tutsakların sağlık durumlarıyla ilgili bilgi verdi. Başbakanın “Yiyorlar” şeklindeki sözlerini eleştiren Gülüm, Van Cezaevi’nde de tutsakların açlık grevini bitirmediklerinin altını çizdi. Bakırköy Cezaevi’nde bulunan kadın tutsakların uykusuzluk, sıvı almada zorlanma, zorlayarak sıvı alma durumunda mide bulantısı ve baş dönmesi, konuşma bozukluğu, ayaklarda morarma gibi belirtilerin baş gösterdiğini söyledi. Diğer cezaevlerinde de tutukluların B1 vitamini almada sorunlarla karşılaştıklarını vurgulayan Gülüm, Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde eylemcilere B1 adı altında B vitamini verildiğini, böylece de açlık grevindekilerin bilinçlerinin erkenden kapanmasının amaçlandığını belirtti.

Cezaevlerindeki tüm eylemciler, açlık grevlerine taleplerinin karşılanana kadar devam edeceklerini ifade ettiklerini vurgulayan Av. Gülüm, Bakırköy Kadın Cezaevi’nde bulunan Ayşe Güney’in gönderdiği mektubu okudu.

‘ÖLÜMLER OLMADAN ADIMLAR ATILMALI’

Basın açıklamasını okuyan Faysal Karademir, 65 cezaevinde 683 tutsağın açlık grevinde olduğunu, 63 kişinin yaşamsal tehlike altında olduğunu söyledi. Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın “Kimse ölüm orucunda değil”, “Şov yapıyorlar” şeklindeki açıklamalarına tepki gösteren Karademir, “İnsanların yaşamdan adım adım uzaklaşmasının nasıl bir şey olduğunu biliyor ama siyasi kibri o kadar gelişkin ki, insani şeyleri umursamıyor. Totaliter rejimlerin zihniyet dünyasına hapsolmuş, ötesini görmüyor” diye konuştu.

Karademir, “Başbakan Erdoğan ve hükümet, ‘Gerektiğinde müdahale ederiz’ gibi tehditkar tutumla cezaevinde açlık grevinde olan siyasi tutuklulara ve en doğal hakları için insanların ölmesi utancına ortak olmayan insanlara saldırmak yerine, bu talepleri göz önüne almalı, bir an evvel ölümler olmadan adımlar atmalıdır” dedi.

‘TUTSAKLAR BARIŞ İÇİN AÇLIK GREVİNDE

Açıklamaya destek veren yazar Ayşegül Devecioğlu, taleplerin karşılanmasını istedi. Devecioğlu, Abdullah Öcalan’ın barış görüşmelerinde oynadığı kilit role dikkat çekerek; “Öcalan üzerindeki tecridin kalkması, barış sürecinin yeniden başlamasıdır. Açlık grevleri, onbinlerce insanın ölümüne neden olan, ekonomik ve ekolojik tahribat yaratan savaşın bitmesi içindir. İçerideki arkadaşlar, artık asker ve gerilla ölümleri olmaması için hayatlarını ortaya koymuşlardır” diye konuştu.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 2 Kasım 2012, Cuma 16:52
Kategoriler: Güncel, Haberler