‘Sorumluluk Başbakan’da, sırt çeviremez’

‘Sorumluluk Başbakan’da, sırt çeviremez’
Gürsoy, Hatemi ve Bekaroğlu açıklama yaptı
Konuşmalarda, temas edilecek kişinin Başbakan olduğu belirtildi

İSTANBUL- Kürt siyasi tutsakların cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevi 52. gününde devam ediyor. İHD İstanbul Şubesi’nin “sadece çözüm çağrılarının ötesinde artık girişimlerde bulunmak gerektiği” çağrısına yanıt veren Av. Kezban Hatemi, Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, Prof. Dr. Gencay Gürsoy, sivil toplum gönüllüsü İbrahim Beti, Türkiye Avrupa Karma Parlamentosu Eşbaşkanı Joost Lagendijk bir açıklama yaptı.

Açıklamaya, İstanbul’da bulunan Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Din Alimleri Dernek Başkanı Zahit Çiftkuran, Ezidi İnanç Temsilcisi Yılmaz Demiray, Diyarbakır Keldani Kilisesi Vakfı Başkanı Yusuf Karadayı, Sur Belediyesi AKP’den Meclis Üyesi Veysi Atik, Sur Belediyesi Özel Kalem Müdürü Mehmet Remzi Akgül ve TKP 1920 Genel Başkanı Yusuf Türkoğlu da destek verdi.

Basın toplantısının içeriğine dair konuşma yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, günlerdir çözüm için çaba harcandıklarını, artık somut bir girişimde bulunmak gerektiğine inanarak çağrıda bulunduklarını belirtti.

Efe, çağrılarına yanıt verenlerden Av. Kezban Hatemi’ye ilk sözü bıraktı.

‘BAŞBAKANIMIZI ADIM ATMAYA DAVET EDİYORUM’

“Bir araya gelmemizdeki temel amaç, olayın insani boyutudur” diyerek konuşmasına başlayan Av. Hatemi, “Mensubu bulunduğum inançta yeryüzünde bir insanın bir damla kanı damlasa o belde Allahın emanından çıkar. Dolayısıyla bu bilinçle bırakın 700 kişiye yakın insanın hayatını, bir kişi için bile aynı tutum ve davranış içinde olmalıyız. Artık maliyeti insan olan bu çözümsüzlük karşısında, ciddi irade koymalı, toplumun her kesiminden asgari müştereklerle hareket edilmelidir” dedi.

“Yetmez ama evet diyenlerin umudu olan Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan inisiyatifini kullanmak zorundadır” şeklinde konuşan Av. Hatemi, neye mal olacaksa olsun, çözüm bularak, açlık grevinin ölüm orucuna dönüşmemesi, ölümlerin olmaması için çaba harcayacaklarını vurguladı.

Hatemi’den sonra söz alan İbrahim Beti, Başbakan Erdoğan’a seslendi: “Açlık grevlerinin arkasındaki amacı sorgulamaksızın, öncelikle bu insanların hayatını tekrar geriye almalarını sağlayabilmek bu devletin görevidir. Bu başta Başbakanın sorumluluğundadır.”

‘DOĞRUDUR YANLIŞTIR TARTIŞMALARININ ANLAMI YOK’

Dr. Gencay Gürsoy, bir hekim olarak, insan sağlığını tehlikeye atan direniş eylemine taraftar olmadığını belirterek sözlerine başladı, “Zulüm karşısında çaresiz kalan insanlar bunu yapıyor” dedi. Tıbbi olarak, eylemin doğruluğu yanlışlığı üzerine tartışma yapmana doğru olmadığını kaydeden Gürsoy, “Bu insanlar hayatını ortaya koymuşlar.” dedi.

Açlık grevindekilerin taleplerini sıralayan Gürsoy, şöyle devam etti: “Başbakan’ın iki cümlesi meseleyi çözer. Biz anadilde eğitim hakkını tanıyacağız, anadilde savunma hakkı sizin hakkınızdır. Abdullah Öcalan’ın üzerindeki çözeceğiz, merak etmeyin bu adamları atıyoruz dese bu mesele çözülecek.”

‘ÇOCUKLARIN HAYATLARI RİSK ALTINDA’

“Bu deneyleri çok yaşadık. Ölenleri gördük, kalanları gördük. Ancak iki noktada farklılıklar var” diyen Gürsoy, bu dönem bakımından açlık grevinin çok yaygın olduğunu ve çok sayıda tutuklu çocuğun greve katıldığını hatırlattı. Açlık grevinde olan çocukların hayatlarının risk altında olduğunu belirten Gürsoy, çocukların daha erken yaşamlarını yitirebileceğine dikkat çekti. Gürsoy, “Siyasi iktidardan bir anlayış, bir yatıştırıcı adım bekliyoruz. Yalvarmak deyimini kullanmak istemiyorum, bunu yapmak zorundalar” dedi.

BEKAROĞLU: TABUTLAR ÇIKARSA KÜRTLER KOPAR

Türkiye’nin kriz durumu yaşadığını belirten Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, “Başbakan’ın sorunun çözümü için atacağı bir adım, bu konudaki mevcut olan güven sorununu ortadan kaldırabilir. Bundan sonra sorunun çözümü için atılacak adımlara da imkan tanır. Kriz durumunu, çözüm için fırsata çevrilebilir. Bunun adımını atacak olan da Sayın Başbakan’dır” dedi.

Açlık grevindekilerin talepleriyle ülkenin bölünmeyeceğini söyleyen Bekaroğlu, “Roboski olayı dönüm noktasıdır. Kürtlerin kitlesel olarak Türkiye’den kopmalarının başlangıcıdır. Eğer cezaevlerinden tabutlar çıkarsa, bu kopma tamamlanacaktır. Kim bölmüş olacak Türkiye’yi?” diye sordu.

Ölümlerden, çözüm için adım atmayanların sorumlu olacağını vurgulayan Bekaroğlu, şunları söyledi: “Başbakan iyi niyetini koruyorsa adım atsın. Yardımcı olmaya hazırız. Bu konuda sözü geçen herkese çağrı yapıyoruz. Abdullah Öcalan’a da çağrı yapıyoruz. Abdullah Öcalan’dan gelecek sesle de bitebilir. Buradakiler, başka yerlerde toplanan tüm insan hakları savunucuları, bu işi kolaylaştırmak için her şeyi yapmaya hazırlar. Burada insaf denilecek bir durum var. Mantığın dışında bir durum var. Bu kavga dil kavgasıdır. Eğitim alamıyorlar, savunma yapamıyorlar. Bu mantık dışı bir şey.”

‘BAŞBAKAN ARKASINI DÖNEMEZ’

Hükümetin adım atması gerektiğini belirten Türkiye Avrupa Karma Parlamentosu Eşbaşkanı Joost Lagendijk sorumluluğun hükümette olduğunu söyledi, “Başbakan arkasını dönemez” dedi.

‘ARTIK EVLATLARIMIZ ÖLMESİN’

Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, taleplerin hukuki ve meşru olduğunu belirtti, “Eğer ölümler olursa, annelerin gözlerinin içine bakabilecek miyiz. Yüreklerini birleştiren annelerin, yüreklerinin ayrılmasına neden olmayacak mıyız? Evlatlarını yitirecek olan annelerin hiçbirimizi affetmeyeceği ortadadır. Buradan bir kez daha seslenmek istiyorum; Artık evlatlarımız ölmesin. ” dedi.

‘TEMAS EDİLECEK KİŞİ BAŞBAKAN’

Konuşmaların ardından heyet basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sorunun çözümü için temas grubu kurulmasına ilişkin girişimlerine ilişkin soruyu yanıtlayan Bekaroğlu, “Temas edilecek kişi Sayın Başbakan’dır” dedi.

Bekaroğlu, buna ilişkin şunları vurguladı. “Ara buluculuk değil. Bugün kadar bu konularda duyarlılık gösteren değişik inisiyatifler var. Bunları bir araya getirip, bir heyet oluşturmak amacıyla da toplanmış bulunuyoruz. Burada bir heyet oluşturmuş değiliz. Başka yerde de temas grupları var. Onları da temsil edebilecek bir heyet oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun için gerekli temaslarda bulunacağız. Temas edilecek insan Sayın Başbakandır. Bu işi çözecek olan Sayın Başbakan’dır. Kendisinin yaptığı herkes bu açılımı desteklesin çağrısına uygun bir şekilde, bir kolaylaştırma amacıyla bir heyet oluşturmaya çalışıyoruz.”

Prof. Dr. Gencay Gürsoy ise Başbakan Erdoğan’dan randevu talep ettiklerini, ancak halen yanıt alamadıklarını söyledi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 2 Kasım 2012, Cuma 17:10
Kategoriler: Güncel, Haberler