Bilici: Öcalan’sız barış olmaz

Bilici: Öcalan’sız barış olmaz

Amed kayıp yakınları oturma eylemi 195. haftaAMED- İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla her hafta düzenlediği oturma eylemi, 195. haftasında devam etti.

Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirilen eyleme İHD üye ve yöneticilerinin yanı sıra, Barış Anneleri İnisiyatifi, MEYA-DER, TUHAD-FED ve KESK’e bağlı sendikaların temsilcileri de katıldı.

Oturma eylemi öncesi bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, hapishanelerde açlık grevinin 53. gününe girdiğini hatırlatarak, “Doğrusu son derece tedirgin ve kaygılıyız. Bugün AKP iktidarının 10. yılı ama maalesef halen bu ülkede böylesi sorunları tartışıyoruz. Bugün hala askeri ve siyasi operasyonlar hız kesmeden devam ediyor, hala bu ülkenin dağlarında gençlerimiz yaşamlarını yitirmeye devam ediyor, hala cezaevlerinde toplumun birçok kesiminden insanlar bulunuyor, hala bu coğrafyada Kürt anneleri, Türk anneleri ağlıyor, hala insan hakları, demokrasi, hukuk ve özgürlük sorunuyla karşı karşıyayız” dedi.

Sorunun çözümü için PKK lideri Abdullah Öcalan ile diyalogun kurulması gerektiğini belirten Bilici, şunları söyledi: “Biz burada hükümete ve Başbakan’a şu çağrıda bulunuyoruz; kişisel hırsınız, kaprisleriniz yüzünden bu ülkeyi bu hale getirdiniz. Bu hırsınızdan, kaprisinizden vazgeçin. Bu ülkenin geleceğinin önünü tıkıyorsunuz. Eğer bu zihniyetle bu süreci devam ettirirseniz, bu ülkenin geleceği felaket olur. Siz Öcalan’sız savaşı sürdürebilirsiniz ama Öcalan’sız barış yapamazsınız. Bu gerçek ortaya çıkmıştır. Bedenini ölüme yatıran bu insanların sesine kulak verin. Bunlar ne istiyorlar? Bunlar bu ülkenin sorunlarının demokratik barışçıl yöntemlerle çözülmesini istiyorlar, diyalog ve müzakere istiyorlar, Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılmasını istiyorlar. Bu ülkeye hukuk, adalet, özgürlük getirilmesini istiyorlar. Bu taleplerden daha onurlu bir şey olabilir mi?”

‘ASKERİ VE SİYASİ OPERASYONLARLA BU ÜLKE YÖNETİLEMEZ’

Devletin zihniyeti değişmezse bu ülkenin geleceğinin felaket olacağını vurgulayan Bilici, şöyle devam etti: “Bakın 53 gündür açlık grevinde olan, bu ülkenin geleceği için bedenlerini ölüme yatıran insanlarla dayanışmak amacıyla çok masumane bir şekilde bu kentte bir miting yapılacaktı ama buna dahi izin verilmiyor. İnsanların taleplerini demokratik yol ve yöntemlerle dile getirmesine dahi tahammülünüz kalmamıştır. Bugün Kızılcahamam’da kamptasınız. Orada bu politikalarınızı gözden geçirin. Devlet aklını, zihniyetinizi değiştirmeden siz bu ülkeyi yönetemezsiniz. Askeri ve siyasi operasyonlarla bu ülke yönetilemez. Bizler çok can kaybettik. Yeni canların kaybedilmesi kaygısı taşıyoruz. Bu nedenle tüm uluslar arası kuruluşları ve ülkedeki tüm çevreleri açlık grevleri konusunda duyarlılık göstermeye, açlık grevindekilere sahip çıkmaya çağırıyoruz. Biz eğer sesimizi yükseltmezsek, gelecek karanlık, gelecek ölüm ve gözyaşı olacaktır.”

BİR AİLEDEN 6 KİŞİ KAYBEDİLDİ

Bilici’nin konuşmasının ardından İHD Şube Sekreteri Abdusselam İnceören, 1994 yılında Muş’un Ortaç Köyü’nde askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra kendilerinden bir daha haber alınamayan Fadi, Gülnaz, Ferzende, Halil, Enver ve Kadriye Tatu’nun kaybediliş hikayesini anlattı. İnceören, Tatu ailesinin tüm girişimlerine rağmen kaybedilen 6 kişinin bulunamadığını belirterek, bu kişilerin cenazelerine dahi ulaşılamadığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından kaybedilen 6 kişi anısına 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 3 Kasım 2012, Cumartesi 17:20
Kategoriler: Güncel, Haberler