Londra’da ortak tepki

Londra’da ortak tepki
Londra'da göçmenler AKP Hükümeti'ni protesto etti
Londra’da göçmenler AKP Hükümeti’ni protesto etti

LONDRA- Londra’da yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenler, açlık grevindeki tutsaklarla dayanışmak için eylem yaptı. Aralarında GİK-DER, Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi, Londra Koçgirililer Derneği, Dersim-Der, Alevi kültür Merkezi ve Cemevi, Elkom, Kırkıslılar Derneği,  FED-BİR DAY-MER, Tohum, 2 Kasım günü Londra Türkiye Büyükelçiliği önünde gösteri yaptı.

200 kişinin katıldığı açıklamada kurumlar adına ortak açıklama yapıldı. Açıklamada, tutsakların talepleri dile getirildi.

“Türk hükümetinin, bu gayet meşru ve demokratik olan talepler karşısındaki tutumu, tıpkı önceki gelmiş-geçmiş diğer hükümetler gibi sorunu görmezden gelmek, yok saymak ve bastırmak tutumu olmuştur” denilen açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının “kendi omuzlarındaki sorumluluğu dünya ve ülkemiz demokratik ilerici kamuoyu önünde gizleme çabasıdır” biçiminde değerlendirildi.

Türk hükümetinin, demokrasi oyunu oynayarak ezilen Kürt ulusuna, Alevilere, Ezidilere, Süryanilere ve emekçi Türk yoksul halkımıza zulüm uyguladığı vurgulanan açıklama “Demokratik kurumlar olarak, Kürt siyasi tutsaklarının taleplerini doğru ve yerinde olduğuna inanıyor ve destekliyoruz. Erdoğan hükümetinin bu haklı taleplere gözünü kapayarak redetmesini ise şiddetle kınıyoruz” denildi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 3 Kasım 2012, Cumartesi 11:20
Kategoriler: Dünya, Haberler