AKP devekuşu gibi davranıyor

AKP devekuşu gibi davranıyor

Amed'de HDK'den tutsaklarla dayanışma çağrısıAMED- Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 19. Bölge (Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Şırnak) Meclisi, hapishanelerde sürdürülen açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Eylemde HDK Diyarbakır Meclisi Eş Sözcüsü Hüseyin Bardakçı’nın darp edilerek gözaltına alınması da kınandı.

HDK Genel Meclis Üyesi Dr. Mahmut Çiftçi, yaptığı açıklamada, açlık grevi eyleminin 54. günü olduğunu hatırlatarak, tutsakların sağlık sorunlarının ciddi boyuta ulaştığını söyledi.

AKP Hükümeti’nin adım atmasını isteyen Çiftçi, akan kanın durması için PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki 14 aylık tecridin kaldırılmasını talep etti. AKP’nin sorunları çözme yerine başını kuma gömen devekuşu gibi davrandığını ifade eden Çiftçi, 3 Kasım günü Diyarbakır’da yapılmak istenen mitingin yasaklanmasını anti-demokratik bir uygulama olarak değerlendirdi.

Polisin orantısız güç kullandığını belirten Çiftçi, Valilik önünde yaşanan arbedede HDK Diyarbakır Eş Sözcüsü Hüseyin Bardakçı’nın burnu kırılarak gözaltına alındığını kaydetti. Polisin bu tutumunu tepki gösteren Çiftçi, Bardakçı’nın bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Yaşanacak her acının, sorunu daha da çözümsüz hale getireceğini kaydeden Çiftçi, AKP iktidarını şiddet ve tecrit politikasından vazgeçmeye çağırırken, tüm kamuoyunu da direnen tutsaklarla dayanışmaya çağırdı.

Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 4 Kasım 2012, Pazar 15:28
Kategoriler: Haberler, Politika