Tutsakların mektuplarına el konuluyor

Tutsakların mektuplarına el konuluyor
İzmir Kırıklar Cezaevi, mektuba el koyma kararı
İzmir Kırıklar Cezaevi yönetimi tutsakların mektuplarına el koydu

İZMİR- İzmir Kırıklar 2 Nolu’lu F Tipi Cezaevi tutsak olan Turgut Koyuncu’nun açlık grevleriyle ilgili bilgilendirme fakslarına el konuldu. Koyuncu’nun İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, İHD İzmir Şubesi, Mazlum-Der İzmir Şubesi, İnsan Hakları Ortak Platformu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Merkezi ve gazetemize gönderdiği faksa, “kurumun asayiş ve güvenliğini tehlikeye düşürdüğü” iddiasıyla el konuldu.

Turgut Koyuncu ile birlikte Mehmet Yayan, Ekrem Altay, Sertaz Kılıçaslan, Şenol Koç, Nevzat Kılıç, Ahmet Kaya, Özkan Yaşar, Hurşit Kütler 3 Ekim tarihinden itibaren süresiz dönüşümsüz açlık grevinde. Turgut Koyuncu, gazetemize gönderdiği mektupta, talepleri doğrultusunda açık ve kapalı görüşlere çıkmama eylemi ve açlık grevini kamuoyuna duyurma amacıyla yazdıkları faksa el konulduğunu bildirdi.

Diğer tutsakların mektup ve fakslarına da el konulduğunu belirten Koyuncu’nun verdiği bilgiye göre, cezaevi yönetiminin mektuba el koyma gerekçesi şöyle: “Kurulumuzda incelenen mektubun içeriğinde, ‘Hükümetin ve devletin terörle mücadelesini kötüleyici cümleler içeren, hükümlü Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü maksadıyla yapılan açlık grevi eylemlerini desteklemek maksadıyla ziyarete çıkmama vb. eylemleri basın yolu ile kamuoyu oluşturmaya çalışan’ cümlelerin bulunması nedeniyle, ‘Kurumun asayiş ve güvenliğini tehlikeye düşüren, görevlileri hedef gösteren, terör, çıkar amaçlı suç örgütü veya diğer suç örgütleri mensuplarının örgüsel amaçlı olarak haberleşmelerine neden olan, kişi ya da kuruluşları paniğe yöneltecek yalan ve yanlış bilgileri, tehdi ve hakareti içeren mektup, faks ve telgraflar hükümlü ev tutuklulara verilmez. Hükümlü ve tutuklu tarafından yazılmış ise gönderilmez hükmü’ gereğince sakınca görülmüştür.”

Koyuncu, mektubun içeriğinde çarpıtma yapıldığını belirtirken, “Ekte gönderdiğim karar belgelerinde eylemimiz yalış aktarılmış, ziyaretlere çıkmama eylemi eksik yazılmış. Ayrıca faksta yazdıklarımız da yalan-yanlış olarak adlandırılmış” dedi.

Turgut Koyuncu, “Taleplerimiz yerine getirilinceye kadar direnişimizi devam ettirme kararlılığındayız” vurgusunda bulundu.

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 4 Kasım 2012, Pazar 12:10
Kategoriler: Haberler, Politika