“Açlık grevi talepleri, çözümün anahtarıdır”

“Açlık grevi talepleri, çözümün anahtarıdır”

SAMSUN- Açlık grevinin 55. gününde Samsun’da Emek ve Demokrasi Güçleri’nin geniş katılımı ile yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı. Samsun Öğretmenevi önünde toplanan kalabalık grup, Çiftlik Caddesi’ni trafiğe kapatarak coşkulu sloganları ile yürüyüşlerini, Çiftlik Akbank önünde yaptıkları basın açıklaması ile devam ettirdi.

Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını yapan Murat Çepni, “on binden fazla Kürt siyasetçi; Kürt oldukları, Kürtlerin demokratik hak ve özgürlükleri, kimlik, statü, anadilde eğitim ve savunma hakkı istedikleri için siyasi tutuklu olarak çeşitli hapishanelerde baskı ve şiddet gördüklerini belirtti. Çepni, “AKP hükümeti işçilere, Kürtlere, aydınlara, sanatçılara, kadınlara, gençlere, Alevilere, farklı dil, inanç ve kültürden halklara saldırmaya devam ediyor. Ağzını açan, AKP’nin hışmına uğruyor. Düşünce sanat, akademi, siyaset insanları hakkında soruşturmalar, kovuşturmalar, mahkemeler ve tutuklamalar birbirini izliyor” dedi.

Yaklaşık 300 kişinin katılımı ile gerçekleşen yürüyüş ve basın açıklaması sırasında, kalabalık coşkulu sloganları ile halkların kardeşliğini Samsun yerelinde, Karadeniz’de güçlü bir şekilde dile getirdi. Söze devam eden Murat Çepni “Açlık grevlerini küçümsemenin acı sonuçlarını yakın tarihimizde örneklerle yaşadık. 1996 Ölüm orucu direnişinde 12 tutsak, 2000’li yıllarda yaşanan ölüm orucu direnişinde de 122 tutsak şehit düşmüştür, dönemin sorumluları yalana başvurarak içeride gizli gizli yiyorlar demişler ve insanların ölümüne neden olmuşlardır. Aynı yalana bu gün Başbakan Tayyip Erdoğan Almanya gezisinde başvurmuş, açlık grevine sadece 1 kişi katılıyor, şov yapıyorlar, içerde yiyip içiyorlar derken, aynı gün AKP’nin Adalet Bakanı Sadullah Ergin 58 cezaevinde 683 tutsağın açlık grevinde olduğunu söyledi. Hangisi yalan söylüyor?” diyerek gerçeklerin gizlenmemesi gerektiğini belirtti.

Açlık grevlerinin temel taleplerinin, Kürt sorununun barışçı ve demokratik çözümünün anahtarını da verdiği belirtildi. Anadilde savunma hakkının tanınması, mahkumlar üzerindeki tecrit ve baskının kaldırılması, Kürt sorununda diyalog ve müzakere yolunun açılması, Türkiye’de barış ikliminin yaşanmasını sağlayacak yol olduğunu belirten Samsun Emek ve Demokrasi güçleri, 55 günü geride bırakan açlık grevlerinin ölüm sınırında olduğu günlerde çatışma ve savaşı derinleştiren politikalardan vazgeçilmesi gerektiğini, gözyaşlarını dindirecek çözümlerin bulunması gerekliliğini, aksi taktirde ölümlerin sorumlusunun AKP hükümeti ve Tayyip Erdoğan olacağını vurguladılar.

Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri olarak yürüyüş ve basın açıklamasına katılan HDK Bileşenleri (ESP, Türkiye Gerçeği, SDP, DÖH, SYK, EDP, EMEP), Halkevleri, ÖDP, TKP, Devrimci 78’liler, Emekli-Sen, ölümleri önleyecek adımların derhal atılmasını istediklerini belirttiler.

Sloganlarla yapılan açıklamadan sonra, 3 gün boyunca yapılacak olan Destek Açlık Grevine katılım için Devrimci 78’liler derneğine toplu olarak yüründü. Yaklaşık 16 kişinin katıldığı açlık grevi 5 Kasım akşam itibariyle başlamış oldu.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 6 Kasım 2012, Salı 9:36
Kategoriler: Güncel, Haberler